Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yaparım

Reklamlar

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yaparım yada Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı

Evde günlük cilt bakımı yapalım hep birlikte arkadaşlar. Günlük cilt bakımı ile ilgili belki de bundan önce 10 tane yazı yazmışızdır ama yinede yazalım arkadaşlar. Bir arkadaş sormuştu sanırım bulamamış bizde tekrar hatırlatalım istedik.

gunluk-cilt-bakimiKirleri, istenmeyen yağları bakterileri etkili şekilde cildimizden arındırmak için yüzümüzü temizleriz. Eğer günlük cilt temizliğimizi düzenli yapmazsak bu istenmeyen yağ ve bakteriler zamanla siyah nokta ve sivilcelere dönüşebilir.

Temizleme

Cildinizi sabah akşam cilt tipinize uygun temizleme ürünü ile temizleyin. İsteğinize göre jel veya krem jel kullanabilirsiniz.

Sıkılaştırma

Cildinizi temizledikten sonra cilt tipinize uygun bir tonikle gözeneklerinizi sıkılaştırın.

Nemlendirme

Tonik kullanımından sonra cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirin . Siyah nokta ve sivilceye yatkın bir cildiniz varsa yağsız nemlendirici kullanın.

Peeling

Haftada iki kez cildinizdeki ölü deriden kurtulmak için yüzünüze peeling yapın.

Cilt temizliği için neden su ve sabun yeterli değildir?

Su ve sabun tek başına siyah nokta ve sivilcelere neden olan yağsı kirleri ve makyajı temizlemek için yeterli değildir.

Makyaj temizleme ürünleri yüzünüzü temizlemek için yeterli midir?

Makyaj temizleme ürünleri makyajı temizler , ancak cildin derinlemesine temizliğe ihtiyacı vardır. Bu yüzden makyaj temizleme ürünlerinin yanında her gün bir yüz temizleme ürünü kullanılmalıdır.

Şimdide maddeler halinde açıklayalım

1. Cilt tipine uygun ürünleri seçmek çok önemlidir.

2. Çevreden biriken kirlerin,ter,yağ gibi kişisel salgılarımızın ve dökülmekte olan ölü cilt hücrelerimizin temizlenmesi ikinci adımdır.

3. En hafif temizlemeyle bile bozulabilen cildin üst tabakasındaki doğal nemlendirme sistemlerinin nemlendiricilerle takviye edilmesi. Genel kural olarak da nemlendiricilerin yüz ve vücut halen nemliyken kullanılması vücuttaki nemi hapsetmektedir.

4. UV ışınlarının verdiği hasarı önlemek için güneşten koruyucu kullanmak.

5. Normal cildin bilhassa foto yaslanma ve hasarı için tedavi edici ürünlerin kullanılması uygundur.

Yağlı cilt parlaktır ve çoğunlukla cilt gözenekleri açıktır. Yumuşak bir kağıt mendil ile silindiğinde mendilin üzerinde lekeler kalır. Yağlı cilt hasta cilt olarak kabul edilir.

Sivilce çıkması için müsait bir ortam meydana getirir. Çabuk kirlenir. Gündüzleri korunması ve bakımının yapılması gerekir, geceleri ise hava ile temas edebilmesi için açık bırakılması yani temizlendikten sonra yatılması gerekir.

Yağlı cildin günlük temizliği su ve sabunla yapılabilir. Fakat kükürtlü sabun kullanmakta fayda vardır.

Kuru cilt gergin, ince ve saydamdır. Hatta bazen bakıldığında kılcal damarlar cildin altından görünür.Bazen pul pul soyulur. Kağıt mendil ile silindiğinde kağıdı lekelemez.

Kuru ciltlerin özel bir bakıma ihtiyacı vardır. Sıcak suyla, kireçli suyla ve sabunla temizlenmemelidir. Sabun yerine cildinizi bir temizleme kremi ile temizleyin. Bu kremlerin bazıları cildi sabundan daha iyi temizler. Akşamları cildinizi bademyağı veya yağlı bir kremle nemlendirip kalan fazla yağları kağıt mendil ile silebilirsiniz.

Karma cilt tipinde genellikle yanaklar kuru, burun, çene, alın yağlıdır. Bu tip ciltler en çok rastlanan cilt tipidir ve bakımı diğer cilt tiplerine göre biraz daha zordur. Çünkü, yağlı olan kısımların bakımı yağlı cilt tipinin bakımı gibi, kuru olan kısımların bakımı ise kuru cilt tipinin bakımı gibi yapılmalıdır.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.