Nokia N900 cep telefonu özellikleri

Son Güncelleme: 15.09.2020 02:47

N97’den sonra şimdide merakla beklenen Nokia N900 Cep telefonunun özelliklerinden biraz bahsetmek istedim sizlere.

Nokia’nın N97’i piyasa sürmesinin üzerinden daha çok vakit geçmemişti ki şimdi karşımızda Nokia N900 var. Hatırlarsanız bu telefonun duyum söylenti olarak kulağımıza geldiğini sizlere duyurmuştuk. İşte bu söylentilerin gerçekliğini Nokia bugün onayladı.

Resmi olarak Nokia’nın duyurduğu bu telefon oldukça şık bir tasarıma sahip ve Maemo işletim sistemine sahip. Nokia’nın iletişim blogu olan conversations.nokia.com’da cihazın temel birkaç özelliğinden bahsedilmiş.

Finlandiyalı ünlü cep telefonu firması Nokia’nın ara bir cep telefonlarından sıkılıp ürettiği mobil internet cihazları üzerinde çalıştığını biliyorduk. Hatırlarsanız bunun en son örneği Nokia N810 idi. Nokia N810 beklendiği kadar büyük bir etki yaratmamıştı ancak bu yeni gelen N900 özellikleri ve gelişmiş donanımı ile internet severlerin ilgisini çekeceğe benziyor.

Temel özellikler

Aynı N810’da olduğu gibi 3.5 inç ekrana sahip olan Nokia N900, 800×480 piksel çözünürlüğe, ekranın altından kaydırılarak açılan QWERTY klavyeye de sahip. Palm Pre’de kullanılan işlemci ile aynı olan 600 MHz saat hızında OMA3430. RAM miktarı ise 1GB olarak kararlaştırılan Nokia bu sefer N810’daki hataya düşüp de 512 MB RAM koymamış.

İşletim sistemi

İşletim sistemi ise yine Nokia’nın kendi geliştirmiş olduğu Linux sürümü olan Maemo. Üstelik bu yeni işletim sisteminde sadeleştirilmiş bir Firefox yerine, Firefox 3’ün ta kendisi kullanılmış. Maemo 5 işletim sistemine sahip olacak olan N900 standart flash desteğine de sahip olacak. Ayrıca N900, WiMAX, kablosuz ağ 802. 11b/g/n, GSM ve HSDPA ile cihaz 4 bant GSM desteği sunuyor.

Net fotoğraflar ve videolar

Carl Zeiss lensi taşıyan kamerası 5 megapiksel olup LED flaşa sahip. Asıl ilgi çekici nokta ise Nokia’nın sunumunda GPS özelliklerine yer vermemesi. Ancak çekilen fotoğraflarda otomatik olarak koordinatlarının belirlendiği GeoTagging özelliğinden ürünün GPS işlevlerine sahip olduğu çıkarılabiliyor.

Üzerinde 32 GB’lık sabit belleği bulunan NokiaN900, istenilen duruma göre 48 GB’a kadar yükseltilebiliyor.

ARM Cortex 9 işlemciye sahip olacak olan bu yeni canavarın 48 GB’a kadar yükseltilebilen hafıza kartı MicroSD olacak. Ayrıca Bluetooth ve WiFi bağlantısına da sahip olacağından çok hızlı bir internet keyfi sunuyor.

Eskilere göre daha ucuz olacak

Bu yeni Linux tabanlı işletim sistemi ve Mozilla tarayıcısına sahip N900 eski serilerine göre daha ucuz olacak. Nokia’nın pazardaki sorumlusu olan Anssi Vanjoki, “Bu yeni özellikleriyle gelen N900 kullanıcıların muhteşem bir telefon tecrübesi sunuyor” dedi.

Henüz ülke bazında fiyatları açıklanmayan N900 Maemo’nun Ekim ayında vergiler öncesinde 500 avro gibi fiyatla piyasaya gelmesi bekleniyor. Cihazın GSM anlaşmalı ya da anlaşmasız durumu konusunda henüz bir fiyat bilgisi yok.

İşte N900 videosu izleyin..

KARACABEY

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir