En iyi cep telefonu firması hangisi

Shiftdelete sitesinde okuduğum habere göre en iyi cep telefonu firması şu anda Nokia. Bakın haberde başka neler deniyor;

Gartner, geçtiğimiz hafta içersinde bu yılın ikinci çeyreğine ait cep telefonu piyasası raporunu açıkladı. İşte sıralama ve adetler. Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net’in haberine göre Nokia cep telefonu pazarında liderliğini sürdürüyor. Dünyanın önde gelen araştırma firmalarından Gartner’ın raporuna göre, dünyada bu yılın 2. çeyreğinde 2.8611 milyon cep telefonu satıldı. Piyasa genelindeki düşüş ise geçtiğimiz yıla göre 6.1 oldu. Akıllı telefonlar ise 40 milyon ünite satıldı. Bu rakamın yıldan yıla yüzde 27 artmış olduğu gözleniyor.
en iyi cep telefonu
Gartner analistçilerine göre piyasada çok fazla rekabet olmasına rağmen, bazı mobil telefon modelleri müşterilerin rağbetini sürdürüyor. Daha önce orta sınıf mobil telefon müşteri grubu olan insanlar ekonomik veya giriş seviyesine düştü. Üst grup ise hala dokunmatik ve QWERTY klavyeli modellere yönelmeye devam ediyor.

Nokia markası zirvede kalmayı sürdürüyor. Bu sezonda toplam 105 milyon cep telefonu satan firmanın pazar payı yüzde 39.5. Firmanın lider modeli ise Haziran ayının sonunda piyasaya çıkan N97. Toplam satışı 500 bin adet olan N97, ilk hafta satışları 1 milyon olan iPhone 3GS’la karşılaştırıldığında geride kalıyor.
en iyi cep telefonu hangisi
Nokia’dan sonra iki Güney Kore firması Samsung ve LG geliyor. Bu firmaların satışları ise sırasıyla 55 ve 30.5 milyon adet. Samsung dokunmatik ekranlı ve tam klavyeye sahip modelleri ile piyasada iyi bir artış sağlamayı amaçlıyor.

LG ise düşük teknolojili modelleri ile hedefini gelişmekte olan ülkelere çevirmiş durumda. Motorola ve Sony Ericsson gibi iki eski üretici ise gerilerde yer alıyor.
iphone
Gartner özellikle küresel akıllı telefon piyasasının verilerini oranlamış durumda. Bu firmaların arasında en göze batan ise Apple. iPhone sadece ikinci çeyrekte 5.43 milyon adet satmayı başardı. Ürünün pazar payı ise bir önceki yıla göre yüzde 13.3 artmış durumda. Haziran ayında piyasaya sürülen yeni iPhone 3GS’nin bu artışta büyük rolü bulunuyor.

Nokia Hala önde ama yakın zamanda bu durum değişebilir gibi geliyor bana peki siz ne dersiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir