Terk Edilmek Kalbi Gerçektende Kırıyormuş

Son Güncelleme: 08.09.2020 17:49

Terk Edilmek Kalbi Gerçektende Kırıyormuş – Terk edilmek gerçektende insanın kalbini kırıyormuş ama bu kalp kırma manevi değil fiziksel olarak gerçekleşmektedir.

Herkes terk edilmenin acısını bilir. Sevdiğiniz ve güvendiğiniz insan çoğu zaman saçma sebeplerle bazen de ortada hiçbir neden olmadan sizi terk edip canınızı yakar. Ancak bilim adamları bu acının sadece ruhsal olmadığını savunuyor. Aşk acısı gerçekten de kalbi kötü etkiliyor.

Michigan Üniversitesi’nden araştırmacılar inceleme kapsamında 40 kadın ve 40 erkek gönüllüyü bir araya getirdi. Bu kişilerin hepsi partnerleri tarafından terk edilmişti.

Araştırma raporu Proceedings of National Academy of Sciences dergisinde yayınlandı.

Uzmanlar gönüllülere eski aşıklarının fotoğraflarını gösterdi.

Ayrıca sıcak bir küreye de dokunmaları istendi. Bu küre bir damla sıcak çikolatanın elinize döküldüğünde hissettiğiniz kadar acı hissi yaratıyordu.

Şaşırtıcı olmayan bir sonuç gönüllülerin hem fotoğraflara bakarken hem de küreyi tuttuklarında aynı derecede acı hissettiklerini söylemeleri.

Fakat ortada başka bir kanıt daha vardı. Bilim adamları her iki deney esnasında da gönüllülerin beyinlerindeki aktiviteleri inceledi. Sonuçlara göre fiziksel acı ile ruhsal acı esnasında beyinde aynı bölgelerin hareket gösterdiği tespit edildi. Yani fiziksel acıyı ve psikolojik acıyı kontrol eden bölge aynıydı.

İşte sonuçlar böyle… Elbette hayatı sadece başkalarının değil kendi mutluluğumuz üzerine de kuracağız. Ancak aldığınız kararların yoktan yere başkalarını kötü etkileyecek sonuçları varsa son adımdan önce mutlaka bir kez daha düşünün. Ve kararınız değişmese de en azından daha az kırıcı olmaya çalışabilirsiniz

Puan ver ve yorum yap

Ortalama puan 0 / 5. Kullanılan oy: 0

Bu yazıya ilk puan veren siz olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir