Tek Çocuk Doğru Karar mı ?

Son Güncelleme: 10.09.2020 15:39

Tek Çocuk Doğru Karar mı ?

Bu soru hep kafamızı karıştırmıştır. Acaba bi kardeşi olsa dahamı iyi olurdu demekten kendimizi alamayız bazen. Bakalım uzmanlar neler diyor…

Kardeşi olmayan tek çocukların dezavantajlı olduğunu düşünenlerin yanında, bunun pek önemli olmadığını düşünenler de var…
Tek çocuklar mutsuz mu?

Kardeşi olmayan tek çocukların dezavantajlı olduğunu düşünenlerin yanında, bunun pek önemli olmadığını düşünenler de var.

Son yıllarda tek çocuklu ailelerin sayısında artış gözleniyor. Kardeşi olmayan tek çocukların dezavantajlı olduğunu düşünenlerin yanında, bunun pek önemli olmadığını ve tek çocuk olmanın anne-babanın daha fazla ilgi göstermesi ve zaman ayırması gibi birçok başka avantajları olduğunu düşünenler var.

Peki gerçekte tek çocuk olmanın avantajları, dezavantajları nelerdir?

Ailenin tek çocuğu olmak bir avantaj mı yoksa dezavantaj mıdır?

Tek çocuk sahibi olmak anne-babanın seçimi olabileceği gibi, eşlerden birinin vefatı gibi elde olmayan şartların bir sonucu da olabilir. Tek çocuk olmanın avantaj ve dezavantajları konusunda pek çok tartışma olmasına rağmen, aslında her iki görüşün de tamamıyla haklı olduğunu gösteren bir kanıt mevcut değildir.

Tek çocukların başka çocuklarla ilişki kurmakta zorlanacağı doğru mudur?

Tek çocuklarla ilgili yaygın inanışlardan bazıları, tek çocukların şımarık ve bencil olacakları, başka çocuklarla bir arada bulunmakta zorlanacakları ve kendilerini savunmayı bilemeyeceklerdir. Ancak bu görüşü destekleyen hiçbir kanıt olmadığı gibi, güncel araştırmalar tek çocuklarla, kardeşleri olan çocuklar arasında bu açılardan çok az farklar olduğunu ortaya koymaktadır.

Tek çocuklarla ilgili araştırmalar ne gibi sonuçlara varmıştır?

Son yıllarda tek çocuklu ailelerin sayısının hızla artmasıyla birlikte, tek çocukları, kardeşi olan çocuklarla veya çok çocuklu ailelerin en büyük çocukları ile kıyaslayan birçok araştırma yapılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir