Hamilelik Ve Epilasyon

Son Güncelleme: 11.09.2020 21:17

Hamilelik Ve Epilasyon

hamilelik-lazer-epilasyonBirçok anne adayı, hamilelik hormonlarının da etkisiyle artan tüylenmeden rahatsızlık duyar. Doğum sonrası bu tüylerin büyük kısmı kendiliğinden yok olur. Bu nedenle epilasyon yöntemlerinin doğum sonrasına ertelenmesi aslında daha uygun bir yaklaşım. Buna karşın lazer ve elektroliz gibi modern epilasyon yöntemlerinin de uzmanlara göre bebeğe herhangi bir zararı yok. Bu yöntemlerin hamilelik öncesinde ya da hamilelik sırasında kullanılması, anne adaylarında endişeye neden olabiliyor. Güvenilirliği konusunda kafalarında soru işaretleri oluşuyor.

Lazer Epilasyon
Lazer ışık enerjisi kullanan bir teknik. Ortaya çıkan elektromanyetik ışıma röntgende kullanılan X-ışınlarından farklı ve doku içinde ilerleme özelliği yoktur. Anlayacağınız ışın sizi tüylerinizden kurtarırken, dokularınızı da götürüyor mu diye endişe etmenize gerek yok. Işın sadece işlemin yapıldığı alana örneğin sadece yüze etki ediyor ve etki alanı sadece birkaç milimetreyle sınırlı. Bu nedenle anne karnı içindeki bebeğe ulaşması ya da zarar verebilmesi mümkün değil.Benzer şekilde radyo dalgalarıyla çalışan epilasyon sistemlerinde de bebekle ilgili bilinen bir risk söz konusu olmuyor. Bu cihazlar X ışınıyla çalışan röntgen cihazlarına göre daha düşük frekans ve enerjide radyasyonla çalışır. Bundan daha önemlisi söz edilen radyasyon, iyonize edici özelliği olmayan radyasyon. İşlem bittiğinde ortada radyasyon da kalmaz. Bu nedenle hamilelikte kullanımıyla ilgili bilinen bir risk söz konusu değil.

Elektroliz
Epilasyonun bir diğer türü olan elektrolizse biraz daha farklı bir yöntem. Burada cilt içine yerleştirilen küçük ve ince bir iğne yardımıyla elektrik akımı verilerek kıl kökü tahrip ediliyor. Elektroliz 100 yıldan uzun bir zamandır kullanılıyor ve bugüne kadar hamilelik üzerinde olumsuz bir etkisi bildirilmemiş.

Bununla beraber meme başı çevresindeki kıllar için hamileliğin son dönemlerinde elektroliz yapılması önerilmiyor. Bu öneri özellikle emzirmeyi isteyen anne adayları için geçerli. Benzer şekilde son 3 aya girildikten sonra karın üzerindeki tüyler için de elektroliz önerilmez. Sakın içinizden son 3 ay tehlikeliyse başlarda neden tehlikeli değil gibi bir düşünceye, çelişkiye kapılmayın. Bunun nedeni bebeğin zarar görme riski değil. Bu dönemde cilt, özellikle karın cildi çok hassaslaşır.

Ayrıca son dönemlerde karın üzerinde yapılan işlem, bebeğin fazla hareket etmesine neden olabilir. Bebeğinizi rahat ettirmek için son 3 ay karnınızla çok haşır neşir olmamanız, elektroliz yaptırmamanız daha iyi olur.

Hem bebeğin hareketleri hem de işlem sırasında duyulabilecek hafif ağrı anne adayını rahatsız edebilir. Elektroliz mutlaka uygun hijyen ve steril şartlarına sahip yerlerde yapılmalı. Aksi takdirde, her işlemde olabileceği gibi, bunda da enfeksiyon riski vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir