Hamilelere ve annelere grip uyarıları

Son Güncelleme: 06.09.2020 09:25

Hamilelere ve annelere grip uyarıları

Mevsim kış olunca grip olmak elde değilmiş gibi gelir hep bize. Bebeginizin ve sizin gripten korunmak için nelere dikkat etmeniz gerekiyor birlikte ögrenelim hanımlar…

Hem mevsimsel hem de H1N1 grip virüsleri grip sezonunda dolaşımda olacaktır. Grip olduğunu düşünen her hamile, antiviral ilaçla tedavinin gerekli olup olmadığını görmek için hemen doktorunu aramalıdır. İlaç, hamile kadın hastalandıktan kısa bir süre sonra başlanırsa en çok yararlı olur. Aşağıda gebelikte grip aşısı hakkındaki en son tavsiyeleri de bulabilirsiniz.

Hamileysem ve grip olursam ne olur?
Grip belirtileriniz varsa veya grip olan birisiyle yakın temasınız olmuşsa hemen doktorunuzu arayın. Grip olan hamilelerde ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Grip olan diğer kişilere göre hamilelerin gribi daha şiddetli seyreder. Grip olan bazı hamileler erken doğum veya şiddetli zatürree olmuşlardır. Hatta bazıları ölmüştür bile. Hamile iseniz ve grip belirtileriniz varsa çok ciddiye alın. Tavsiyeleri için hemen doktorunuzu arayın.

Gribe karşı korunmanın tek en iyi yolu grip aşısı olmaktır. Hem kendinizi hem de bebeğinizi korumak için aşı çıkar çıkmaz yaptırmalısınız. Grip aşısının anne ve bebeğin (doğumdan sonra altı aylığa kadar) her ikisini de gribe karşı koruduğu gösterilmiştir. Grip olan bir kişiyle yakın temasınız olursa hemen doktorunuzu arayın. Gribe yakalanma şansınızı azaltmak için ilaç almanız gerekebilir. Doktorunuz gribi önlemek için Tamiflu veya Relenza reçetesi verebilir. Gribi önlemek için 10 gün boyunca daha düşük doz antiviral ilaç alınır.

Hamilelerin grip aşısı olmaları güvenli mi?
Mevsimsel grip aşısı yıllardır milyonlarca kişiye yapılmıştır. Grip aşısının hamilelere veya bebeklerine herhangi bir zarar verdiği gösterilmemiştir.

Başka kimler grip aşısı olmalı?
Altı aydan daha küçük bebeklerin bakımı ile ilgilenen herkesin gribe karşı korunmak için grip aşılarını olmaları gereklidir. Buna, siz ve bebeğinizin bakımıyla ilk 6 ayda ilgilenecek her aile üyesi ve diğer kişiler dahildir. Mikropların yayılmasını önlemeye, sizin ve ailenizin sağlığını korumaya yardımcı olması için şu günlük adımları atın:

Öksürürken veya hapşırırken ağız ve burnunuzu bir mendille kapatın veya kolunuza hapşırın. Kullandıktan sonra mendili çöpe atın.
Ellerinizi ılık su ve sabunla sık sık yıkayın, özellikle öksürdükten ve hapşırdıktan sonra. Su ve sabun yoksa alkol temelli bir sıvı kullanılabilir
Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının. Mikroplar bu şekilde yayılırlar.
Hasta kişilerle yakın temastan kaçının.
Topluluğunuzda grip olan birileri varsa vücudunuza ve kendinizi nasıl hissettiğinize ekstra dikkat gösterin. Grip olduğunuzu düşünüyorsanız hemen doktorunuzu arayın.
Hamileyseniz ve grip olan birisiyle beraber yaşıyor veya yakın temasınız varsa gribi önlemek için ilaç kullanımı hakkında doktorunuzla konuşun.
Hasta bir aile ferdine bakacak birisi için bir planınız olsun.
Parasetamol (örneğin Minoset, Parol, Vermidon), su ve dayanıklı gıdalar gibi evle, sağlıkla ve acil durumlarla ilgili erzak depolayın.

Grip belirtileri nelerdir?
Şu belirtilerin hepsi veya bir kısmına sahipseniz grip olmuş olabilirsiniz: Ateş, Öksürük, Boğaz ağrısı, Burun akıntısı veya tıkanıklığı, Vücutta ağrılar, Baş ağrıları, Titremeler, Yorgunluk, Bazen ishal ve kusma,

Hastalanırsam ne yapmalıyım?
Gribe benzer belirtileri olan bir hastalığınız olursa evde kalın, başkalarından uzak durun ve hemen doktorunuzu arayın. Eğer gerekirse gribi tedavi etmek için bir ilaç reçete edecektir. Kendinizi kötü hissediyorsanız sizi kontrol edecek birisi olsun. Bu her zaman iyi bir fikirdir.

Grip nasıl tedavi edilir?

Grip Tamiflu veya Relenza gibi antiviral ilaçlarla tedavi edilir. Antiviral ilaçlar mikropların vücudunuzda çoğalmalarını engelleyerek griple savaşırlar. Bu ilaçlar grip şikayetleriniz başlar başlamaz alınmaya başlandığı taktirde en iyi iş görürler. Bu nedenle, grip benzeri şikayetleriniz olur olmaz doktorunuzu aramanız çok önemlidir.
Eğer doktorunuz gribinizi tedavi etmek için bir antiviral reçete ederse onu 5 gün almanız gerekecektir. İlaç daha hızlı iyileşmenizi ve şikayetlerinizin hafiflemesini sağlayabilir.
Şu anda, hamile kadınlara veya doğmamış bebeklerine zararlı olduğunu gösteren hiçbir çalışma yoktur. Grip hamilelerde ağır hastalık hatta ölüme bile neden olabilir. Antiviral ilaç almak bu ciddi sonuçların önlenmesine yardımcı olabilir.
Antiviral ilaçlar gebeliğin her döneminde kullanılabilir.
Ateşi hemen düşürün. Parasetamol, hamile bir kadının ateşi düşürmek için kullanabileceği en iyi ilaçtır.
Hastayken kaybettiklerinizi yerine koymak için bol sıvı alın.
Grip olmuş birisiyle yakın bir temasınız olmuşsa doktorunuz gribi önlemeye yardımcı olması için Tamiflu veya Relenza reçetesi verebilir. Gribi önlemek için ilacı daha düşük dozda 10 gün boyunca kullanırsınız.

Hastayken bebeğimi nasıl beslemeliyim?
Eğer yapabiliyorsanız emzirin. Anne sütü bebeğiniz için mükemmel bir gıdadır. Emzirme ve anne sütünün bebeğinizin sağlığını korumasının birçok yolları vardır. Anne sütü alan bebekler emzirilmeyen bebeklere göre grip gibi enfeksiyonlara daha seyrek yakalanırlar ve daha hafif geçirirler. Grip küçük bebeklerde çok ciddi olabilir. Gribiniz varsa emzirmeyi kesmenize gerek yoktur fakat bebeğinizin hasta olmaması için çok dikkatli olmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir