Gelişimi İçin Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Son Güncelleme: 10.09.2020 16:46

Büyüklerin çocuklara karşı davranışlarına en özen göstermeleri gereken zamanlar tam büyüme zamanlarıdır. Çünkü kendilerini keşfetmeye öz güvenlerini kazanmaya başladıkları zamanlar işte bu anlardır.

Çocuğun Gelişimi İçin Neler Yapılmalı?

Annelerin, özellikle ilk defa anne olan kadınların çocuklarına davranışları çok hassas olabilmektedir. Her anlarını evhamlı geçirerek çocukları da kendilerini de oldukça fazla yorarlar. İşte bu durumda olan anneler, çocukların büyüme ve öğrenme aşamalarında onlara destek olmak yerine aşırı korumacı tavırlar sergilemeleriyle zararlar vermekteler.

Gelişimi İçin Çocuğa Nasıl Davranmalı?Bu yazımızda annelerin, gelişimi için çocuklarına nasıl davranmaları gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz sizlere. Onlara karşı ilgileri ve sevgilerini nasıl göstermeleri gerektiği, nelere dikkat edilmesi konularını ele alacağız.

Çocuğun psikososyal gelişiminin tamamlanması için ailelerin sevgi ve koruyuculukta ölçülü davranmaları gerekiyor. Çocuğun kendi başına yemek yemesine, uyumasına, giyinip soyunmasına, kendi seçimlerinin olmasına, arkadaşlarının davetlerine katılmasına ve onları davet etmesine izin vererek onlara özerklik tanınması gerektiği vurgulanıyor.

Ebeveynlerde görülen aşırı kaygı hali aslında tedaviyle kontrol edilebilen bir hastalıktır, böyle durumlarda yardım ve destek aranması, hem anne babanın sağlığı hem de çocuğun sağlığı açısından büyük önem taşır. Anne babanın, çocuklarını yetiştirirken takınacakları ortak tavır evliliği de olumlu yönde etkileyecektir. Yuvadaki sevgi ve anlayış ortamındaki olumlu tavırlardan en çok etkilenenler yine çocuklar olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir