Bebeklerde Konak Neden Olur? Nasıl Geçer?

Bebeklerde konak neden olur? Nasıl geçer? Sayfamızda, özellikle yeni doğan bebeğin kafasında görülen sarımsı renkteki saç derisi pullanması olmaması için ne yapılmalı ve ne zaman temizlenmeli sorularını cevapladık.

Bebeklerde saç derisinde kabuklanma olarak kendini gösteren konak, bazen kızarıklığa da sebep olmaktadır. Korkulacak ve bebeğin sağlığını etkilemeyecek bir durum olan bebek konakları, evde uygulanan yöntemler ile rahatça geçmektedir. Şimdi daha ayrıntılı bir şekilde konuyu değerlendirelim.

Bebeklerde konak neden olur?

Bebeklerde konak, ciltte üretilen yağın birikmesi sonucunda olur. Bebekler doğduğu andan itibaren hızlı bir büyüme sürecine girerler. Bu büyüme esnasında deri altındaki yağ bezleri aşırı şekilde yağ üretip, saç diplerinin pullanmasına neden olur. Bu pullanma ve kabuklanma durumuna konak adı verilir. Konak kuru cilt kabukları halinde, bebeğin kafa derisini kaplayan beyaz, yada sarımsı bir tabakadır. Annenin gebeliği esnasında beslenme tarzı, genetik yatkınlığı, bebeğin banyodan sonra saçlarının nemli kalması, kafasının devamlı kapalı tutulması, oda sıcaklığı ve vitamin eksikliği de diğer nedenleri arasındadır.

Bebeklerde konak nasıl geçer?

Herhangi bir rahatsızlık olmayıp bütün bebeklerde görül konak, iyi bir bebek bakımı ile evde kolaylıkla ortadan kaldırılır. Ayrıca doğal içerikli konak şampuanı ile her gün banyo yaptırılabilir. Konaklarda bir azalma fark edildiğinde banyo süresi 3 günde bir olmak üzere tekrarlanır. Doktorunuzun tavsiye ettiği bebek konak kremi ile kafasına masaj yapılarak yine bu sorunun önüne geçilebilir. Masaj çok yumuşak hareketlerle ve dikkatlice yapılmalıdır.

Bebeklerde konak tedavisi nasıl olur?

  • Bebekte konak yumuşak tutulduğu ve zorlanarak taranmadığı sürece bebeğe acı vermez.
  • İyi bir bakım ve temizlik konak oluşumunun tedaviye gerek kalmadan kaybolmasını sağlar ve kendiliğinden geçer.

Bebeklerde konak nasıl temizlenir?

  • Bebeklerde konak ne zaman temizlenmeli sorusu hepimizin cevabı aradığı ilk konulardan olmuştur.
  • Banyodan önce konakları bebe yağı veya zeytinyağı ile masaj yaparak yumuşatın.
  • Bebe şampuanı ile bebeği yıkayın.
  • Banyodan sonra yumuşamış olan konakları, konak tarağı yardımıyla temizleyin.
  • Bu işlemi belli aralıklarla yaparsanız kalın konak tabakalarının oluşumunu engellemiş olursunuz.

Bebeklerde konak ne zaman olur?

Bebeklerde konak, annenin doğum yaptığı andan itibaren bebeğe geçen hormonlar ile saç derisinin sebum üretmesiyle oluşmaktadır. Bebek konakları, bazen ilk 3 aydan itibaren başlayıp bebeğin 1 yaşına gelmesine kadar devam edebilir. 1 Yaşında devam etmesi en nadir görülen durumlardandır. Bazı bebeklerde ise 6. aydan itibaren tamamen yok olmaktadır.

Bebeklerde konak önleyici şampuan var mıdır?

Eczanelerde konak oluşumunu azaltan bebe şampuanları mevcuttur. Düzenli yıkadığınız taktirde konak oluşumu azalacaktır. Bunun yanında doktorunuzun tavsiye edeceği konak kremleri de oldukça işe yaramaktadır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Biobaby özel bakım serisinde kuru ve atopik ciltler için saç ve vücut şampuanı var. Kullanmanızı tavsiye ederim.

  2. Bebeğimin cildi ekstra hassas olduğu için her ürünü kullanamıyorum. özellikle saç derisinde konak ve pullanma oluyor. En son gittiğimiz doktorumuzun önerisi ile Biobaby konak şampuanını kullanmaya karar verdik. ilk yıkamamızda bebeğim konaklardan tamamen kurtuldu ve tekrar oluşumunu da engelledi. Çok memnun kaldık. Eczanelerde satılan ve güvenilir bulduğum bir ürün olduğu için öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.