Bebek masajı

Son Güncelleme: 04.09.2020 02:56

Bebek masajı

Bebeğinize yapacağınız masaj hem onun rahatlamasına hemde aranızdaki duygusal bagın güçlenmesine yardımcı olacaktır. Ona masaj yaparken nelere dikkat etmeliyiz ögrenelim..

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Örs, yaptığı açıklamada, bebeğe ilk masaj uygulamasının doğumdan 15 gün sonra başlaması gerektiğini söyledi.

Masajın bebeğe nitelikli, programlı dokunma olduğunu ifade eden Örs, sistemli bir şekilde yapılmasının ise çok önemli olduğunu belirtti.
Masajın anne ve bebek arasındaki dokunma duygusunu, duygusal bağı geliştirdiğini ifade eden Örs, “Dokunma yoluyla bebeğin vücudunda bir takım hormonların salınımı artar” dedi.

Örs, masajın bebeğin gelişmesini hızlandıran bir etkiye sahip olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

“Düzenli yapılan masaj, bebeğin dolaşım sistemini canlandırır. Solunum ve sindirimini etkin hale getirir. Masajın bebekte gördüğümüz en önemli etkisi sakinleştirici özelliğidir. Masaj bebeklerde ağrıları azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Masaj uygulaması bebeklerde ağırlık ve boy artışları üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Masaj yapılan bebeklerin boyları diğer bebeklere göre daha hızlı uzar, kiloları daha hızlı artar. Yine masaj uygulanan bebekler diğerlerine göre daha fazla çevreyle ilgili olurlar, aktif ve canlı davranış sergilerler. Ellerine verilen nesneleri ağızına götürebilme ve hareket eden cisim ya da kişileri takip etme süreleri daha erken gerçekleşir. Sevgi dolu ve güven verici dokunuşlar ve kucaklamalar bir bebeğin sağlıklı gelişiminde ve anne babası ile daha sağlıklı bir etkileşim kurmasında büyük önem taşıyor.”

MASAJ NASIL UYGULANMALI?
Masajın gelişigüzel uygulanmaması gerektiğini dile getiren Örs, mutlaka bir hekim önerisinde, bilgi destekli olması gerektiğini bildirdi.

Özellikle hasta ve problemli bebeklerde masaj yaparken çok dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Örs, bu bebeklere zorunlu kalınmadıkça masaj uygulanmaması gerektiğini ifade etti.

Masajın hijyenik ortamlarda yapılması gerektiğinin altını çizen Örs, şöyle devam etti:

“Oda ısısının bebeği üşütecek kadar soğuk ve terletecek kadar sıcak olmaması, odanın ışık alan aydınlık bir ortam olması gerekir. Masaj yapacak kişinin eli hijyenik, tırnakları kısa olmalı ve cilt rahatsızlığı bulunmamalı. Masaj yapacak kişi rahat pozisyonda olmalı. Bebeğin herhangi bir rahatsızlığı, ateşi, ağrısı, yarası varsa kesinlikle masaj uygulamamalı. Bebeğin cildinin çok hassas olduğu durumlarda bebek losyonu kullanılabilir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir