Webcam’inizi Herkes İzliyor Olabilir

Reklamlar

Yapılan açıklamaya göre piyasadaki on binlerce kamera, herkes tarafından kolaylıkla izlenebiliyor. Kullanıcıların çoğunun farkında olmadığı bu durumdan istifade edenler ise bir hayli fazla.

08/02/2012 11:00

Bilgisayarınızın yanında duran webcam’inizin evinizi “Biri Bizi Gözetliyor”evine çevirebileceği daha önce hiç aklınıza gelmiş miydi? Bu ihtimali daha önce hiç aklınıza gelmediyse şimdi düşünseniz iyi olur. Çünkü satılan binlerce webcam’de bulunan güvenlik açığı sayesinde webcam’ler tamamen halka açık bir hale geldi.

Trendnet’in 26 farklı modelinin bir hata yüzünden sadece IP adresigirilerek erişilebilir olduğu açıklandı. Yaklaşık 1 ay önce ortaya çıkan açık, internette kullanıcılardan habersiz webcam’lerinden alınan görüntülerle dolmasına sebep oldu. Webcam sahipleri ise bu durumdan tamamen habersiz.

Console Cowboys adlı grup tarafından 10 Ocak’ta duyurulan güvenlikaçığı sonrasında yüzlerce webcam’den elde edilen görüntüler internete yayıldı.

Trendnet, bu hatadan etkilenen satılmış webcam sayısının 50.000civarında olduğunu açıkladı. Bu kullanıcıların çoğu cihazlarını kendi adına kaydettirmedikleri için firmanın bu kullanıcılara ulaşıp uyarması da imkansız hale geliyor. Hatalı Webcam sahipleri de “Webcam’im zaten sorunsuz çalışıyor, neden güncellemeyle uğraşayım ki?” diye düşündükleri için bu hata uzunca bir süre kalacak gibi görünüyor.

30 Ocak’ta sorunu ortadan kaldıracak güncellemeyi yayınlayan firma, gerekli duyuruyu ise dün yaptı. Durumdan mağdur olan kullanıcıların firmaya dava açmasına kesin gözüyle bakılırken firmanın durumdan habersiz olan ve webcam’lerini bütün dünyanın izlediği webcam sahiplerini nasıl uyaracagı Konusu Muamma

Okurlarımızdan Trendnet marka webcam sahipleri olanlara tavsiyemiz kendi webcam modellerine uygun güncellemeyi firmanın resmi sitesindenindirip yüklemeleridir. Ancak güncellemeden sonra da benzer bir sorunun tekrarlanma ihtimali göz önüne alınacak olursa kullanmadığınız zamanlarda webcaminizin kablosunu bilgisayardan çıkartmanız ya dawebcaminizi duvara dönük bırakmanız internetteki meraklı gözleri özel hayatınızdan uzak tutacaktır

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.