İnternet Düşmanı Ülkeler Hangileri

Reklamlar

İnternet Düşmanı Ülkeler Hangileri İnternet Düşmanı Ülkeler Açıklandı İnternetin Düşmanları

Bazı ülkeler interneti nedense bir türlü sevmediler ve halada sevmemeye devam ediyorlarmış. Yapılan açıklamaya göre bu ülkeler açıklanmış. Bakalım hangileri imiş bu ülkeler.

Reporters Without Borders’ın dünya üzerindeki ülkelerin internet sansürü göz önüne alınarak hazırladığı “İnternetin Düşmanları” listesi yayınlandı. İnternet sansüründe dünyada başı çeken ülkelerin belirlendiği listenin 12 Mart Dünya Anti-Siber Sansür gününde yayınlanmış olması da ironik bir detay olarak tarihe not edildi.

Yayınlanan listede ülkeler 2 farklı kategoriye ayrıldı. En sert internet sansürünün olduğu ülkeler “İnternet düşmanları” olarak nitelendirilirken daha az sansürün olduğu ülkeler ise “Gözetim altındaki ülkeler” olarak gruplandırıldı.

Listeye göre internet düşmanı olan 12 ülke Burma, Çin, Küba, İran, Suudi Arabistan, Suriye, Türkmenistan, Özbekiastan ve Vietnam oldu.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu gözetim altındaki ülkeler listesinde yer alan 14 ülke ise Avustralya, Mısır, Eritrea, Fransa, Hindistan, Kazakistan, Malezya, Rusya, Güney Kore, Sri Lanka, Tayland, Tunus, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu.

Raporda Fransa ve Avustralya’nın filtre sistemi yüzünden bu listede yer aldığı da vurgulandı. Geçtiğimiz senelerde listeye yer alan Libya ise Kaddafi’nin devrilmesinden sonra 2 listeden de çıkarıldı.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.