Facebook’ta sesli sohbet dönemi başlıyor

Reklamlar

Artık facebook kullanıcılarına site üzerinde sesli sohbet yapma imkanı tanıyacak. Bu şekilde geliştirilen sistem ile bir çok kişi yararlanabilecek. Henüz beta aşamasında olan sistemin yakın zamanda çıkması bekleniyor. İşte bu konu hakkındaki açıklama;

Önümüzdeki günlerde kullanıma sunulacak olan hizmetten sadece kullanıcılar değil üçüncü parti yazılım geliştiricileri de yararlanabilecek.

Yeni teknoloji Facebook’un kendisi tarafından sunulmuyor. Boston merkezli Second Life ve EVE Online gibi sanal dünyalar için entegre ses hizmeti sunan Vivox şirketi, Facebook üzerinden sesli sohbetin servis sağlayacısı konumunda.

Şu an kapalı beta sürümünde olan hizmet sayesinde Facebook kullanıcıları arkadaş listesinde bulunan bir kişiyi arayabilecek. Ancak her kullanıcı Vivox’un eklentisini indirmek zorunda. Bu eklenti bir kere kurulduğunda Facebook ile sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Bire bir konuşma ve grup sohbetleri sunan eklenti sayesinde Facebook hesabı olmayanlarla da konuşulabilecek. Vivox, telefon hattı üzerinden normal telefonları arama özelliği de sunuyor.

Şu an için Facebook, yeni hizmetin reklamında hiçbir şekilde şirket olarak yer almıyor. Bir çok kullanıcının da eklenti gerektiren bir üçüncü parti yazılım hizmetini kullanmaktan kaçınacağı düşünülüyor.

Facebook bu yeni özelliği ile bizimde Chat sistemimizin otomatik olarak rakibi olacak diyebiliriz. 🙂

Reklamlar

"Facebook’ta sesli sohbet dönemi başlıyor" için yapılan yorumlar

  1. sohbet   03 Kasım 2011 at 12:54

    Gercekten Cok Hos Bir Ortam.

Leave a Reply

Your email address will not be published.