Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Reklamlar

Yemek borusu nedir

Reklamlar

Yemek borusu nedir

Yemek borusu hakkında bilgileri kısaca açıklamaya çalışalım sizlere arkadaşlar. Buradaki bilgiler tabiki bilgilendirme amaçlıdır lütfen en sağlıklı bilgileri uzmana giderek alınız.

Yemek borusu içten dışa doğru çok katlı yassı epitel, enine ve boyuna uzanan düz kaslar ile bağ dokusundan oluşmuştur. Boyu yaklaşık olarak 25 cm, çapı 2 cm kadardır. Yemek borusunun görevi, yutak tarafından yemek borusuna iletilen besinleri mideye yaklaştırmaktır. Yemek borusuna geçen besinler, yukarıdan aşağıya doğru kasılmalara, dolayısıyla boğumlanmaya peristaltik hareket denir.Bu hareketler sindirim kanalı boyunca devam eder. Peristatik hareket denir. Peristaltik hareket mideye doğru değil de ağza doğru olursa kusma meydana gelir. Kusma, beyin tabanında bulunan kusma merkezinin uyarılması ile gerçekleşir.

Tiksindirci kokular, deniz ve araba tutması, zehirli madde yutma, hamilelik gibi etkenler kusma meydana getirebilir. Besin yutmada olduğu gibi kusma sırasında da yutaktan burun boşluğuna ve borusuna açılan kapaklar kendiliğinden kapanır.

Etiketler:

facebook paylaş twitter paylaş google paylaş
Yazar:
Ekleyen: - 20 Mayıs 2012. Kategori: Sağlık. Bu yazıya yapılan yorumları RSS üzerinden takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yemek borusu nedir için yapılan yorumlar

  1. begüm

    13 Ekim 2014 - 16:45

    çok kötü bir site beee

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>