Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Reklamlar

Boğazda yanma ve ağrı hangi hastalıklara sebep olur

Eklenme Tarihi: 26 Ocak 2010 Saat: 11:49
Reklamlar

Boğazımızda yanma ve ağrı duyduğumuzda acilen doktora başvurmamız gerekmektedir. Çünkü mikropların ilk temas ettikleri bölge bademcikler ve boğazdır. İşte detaylar;

Kulak burun boğaz (KBB) uzmanı Dr. Gökhan Aydemir, bademciklerin vücut savunmasında mikroplarla ilk karşılaşan organlar olduğunu belirterek, boğazda yanma ve ağrı hissi olduğunda doktora başvurulması gerektiğini söyledi.

Bademciklerin, görev yapamaz durumda geldiği zaman mikropları kendisinin barındırabileceğine dikkat çeken Dr. Aydemir, “Müzminleşen bademcik enfeksiyonları, oluşturduğu sekellerden dolayı önemle ele alınmalıdır. Bunlar arasında ani gelişen romatizmal ateş, kalp kapakçığı ve böbrek hastalıkları önem taşımaktadır. Bir de bademcikler normalden büyükse hırıltılı ve ağzı açık uyuma, uykuda geçici solunum durmaları oluşabilir. Tanıda çocuk yaş grubunda aileden alınan bilgiler çok önemlidir. Atakların sıklığı, şiddeti, tıkanıklık bulguları, uykudaki solunum problemleri, tanı ve tedavi seçeneğini belirler.” dedi.

Gökhan Aydemir, bademciğin alınmasını gerektiren sebepler arasında hırıltılı uyku, horlama, yılda ortalama üç defa bademcik enfeksiyonu geçirme, boğazda devamlı yanma, acıma ve ağrı hissi bulunduğunu bildirdi.

Yazan: Nazlim, Kaynak: Cihan Haber Ajansı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir