Bakanlıktan ‘cımbızlama’ açıklaması

Reklamlar

ANKARA – Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bakan Lütfi Elvan’a atfen ‘Deprem sonrası cep telefonları neden kesiliyor’ ve ‘Telefonlarınız çekmezse Bakanlığı arayın’ şeklindeki haberlerde yer alan açıklamaların ‘cımbızlama’ yapılarak bağlamından koparılıp, ‘art niyetli’ yansıtıldığını bildirdi.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Sayın bakan, TBMM’de bazı gazetecilerle yaptığı ayaküstü sohbet sırasında ‘afet durumlarında iletişimin aksaması’ ile ilgili bir soruya verdiği cevabında Soma maden kazası sonrasında bakanlık tarafından yapılan çalışmalarla ilgili bilgi vermiş, sözlerinin arasında ‘Soma’daki maden kazası sonrası da böyle bir sıkıntı yaşadık. Ama biz hemen bölgeye firmaların mobil araçlarını sevk ettik. Bu mobil araçlar ihtiyacı giderdi. Bu tür durumlarda sizlerden tek talebimiz; böyle bir aksama olması halinde derhal ya bakanlığımızı ya da operatörleri uyarmanız halinde çok kısa sürede mobil cihazları devreye sokabiliriz’ şeklinde ifadeleri olmuştur.” ifadelerine dikkat çekildi.

“SAYIN BAKAN’IN BU İFADESİ ÖNCELİKLE MUHATABI OLAN GAZETECİLERE YÖNELİKTİR”

Bakan Elvan’ın ifadelerinin Soma’da meydana gelen maden kazası ve sonrasında yapılan çalışmalara ilişkin olduğu, deprem bağlamında söylenmediğine işaret edilen açıklamada şöyle denildi: “GSM mobil istasyonları iletişim altyapısının yoğunluk nedeniyle yetersiz kaldığı durumlarda kullanılmaktadır. Sayın Bakan’ın bu ifadesi öncelikle muhatabı olan gazetecilere yöneliktir ve bu tür durumlarda gördükleri eksiklikleri bildirmeleri için bir ricadır. Bu ifadeleri bağlamından koparıp yanlış algıya neden olacak başlık ve yorumlarda bulunmayı iyi niyetle izah etmek mümkün değildir.”

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.