Yücel Halis Biyografisi Hayatı

Reklamlar

Yücel Halis Hayatı Yücel Halis Kimdir Biyografisi

CHP Sivas Eski Milletvekili Ziya Halis, Devlet Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptı. Ziya Halis, alevi kökenli bir politikacı. Halis’in yeğeni Yücel Halis, 2008 yılı itibariyle terör örgütü PKK’nın Hakkari bölge sorumlusu.

Yücel Halis’in PKK’ya katıldığı zaman, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan, yeni bir yapılanmaya gider. Öcalan, 1921 yılında girişilen ‘Koçgiri İsyanı’na atfen, ‘Koçgiri’ adını verdiği sözde yeni bir eyalet daha kurmuştu.

Öcalan, ‘Koçgiri Eyaleti’ olarak adlandırdığı Sivas-Zara-Divriği-Kangal ve Hafik bölgelerini kapsayan bu alanın sorumlusu olarak da, Yücel Halis’i atamıştı.

Bu durum, tesadüfi bir olay değildir. Öcalan, Türkiye düşmanlığından dolayı yabancılaşarak PKK’ya gelen Yücel Halis’le yeni bir eylem alanı ve yeni bir ötekileşme modeli seçmişti. PKK’nın Dersim-Tunceli tecrübesinde ötekileşme ile başardığı Türkiye karşıtı cephenin, Sivas özelinde alevi tabanında yeni bir modelini denemişti.

Türkiye, Yücel Halis’i 12 Mehmetçiğin şehit düştüğü Dağlıca saldırısı ve kaçırılan 8 Mehmetçiği Kuzey Irak’a giden Demokrat Toplum Partisi (DTP) Milletvekillerine tutanakla teslim eden kişi olarak tanıdı. Oysa ki, ‘Alişer Koçgiri’ kod adlı bu teröristin oldukça ilginç bir geçmişi var. Yücel Halis, terör örgütü PKK’nın ‘Koçgiri Celladı’ diye biliniyor.

Ziya Halis’in ağabeyinin oğlu olan ve bir dönem şirketinde çalışan Yücel Halis’in sözde Koçgiri Ayaleti’nde kan kusturduğu günlerde kız kardeşinin oğlu olan Yadigar Akanlaç ise polis olarak İstanbul’da görev yapıyordu. Ziya Halis’in polis memuru olan diğer yeğeni Yadigar Akanlaç ise 27 Nisan 1993 tarihinde İstanbul Kartal’da devriye gezen ekip arabasını Dev-Sol mensuplarının taraması sonucu şehit düşmüştü. Ziya Halis’in dedesiyse, Enver Paşa’nın yönettiği Sarıkamış Harekâtı sırasında Allahu Ekber dağlarında şehit olan İsmail Bey’di.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.