Yonca Evcimik Kimdir Biyografisi Hayatı

Reklamlar

Yonca Evcimik Hayatı Yonca Evcimik Kimdir Biyografisi

Yonca Evcimik, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yüksek Bale Bölümü’nden mezun oldu. 1978-1990 yılları arasında müzikallerde profesyonel dansçı ve şarkıcı olarak çalıştı. Ve yine aynı yıllarda birçok tiyatroda oyunculuk yaptı.

1979’da Şan Tiyatrosu’na girdi ve 1984’e kadar burada birçok oyun ve müzikallerde yer aldı. Yedi Kocalı Hürmüz, Hisseli Harikalar Kumpanyası, Şen Sazın Bülbülleri, Nükhet Duru ve On Yıl Geçti, Ajda Pekkan Süperstar, Hababam Sınıfı ve Carmen rol aldığı çalışmalardır. Bu dönemde ayrıca Hababam Sınıfı Güle Güle ve Kızlar Sınıfı adlı filmlerde de oynadı. 1985-1988 yılları arasında, Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda Yasaklar, Aşkolsun, Geceler, Reklamlar ve Deliler adlı oyunlarda rol aldı. 1989-1990 yılları arası Gülhane Etkinlikleri’nde sunucu ve Show Girl olarak çalıştı.

1990-1991 yıllarında müziğe ağırlık vererek, ilk albümünün çalışmalarını sürdürdü. Kısa sürede o günlerin rekorunu kıracak olan bu ilk albüm 1991’de yayınlandı ve “Abone” adıyla müzik marketlerde yerini aldı. 1993 yılında gelince, “Kendine Gel” adlı ikinci albümünü müzikseverlere sundu.

1994’de Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ülkemizin ilk single’ını yaptı. “8:15 Vapuru” adlı bu single, kısa sürede müzik marketlerde ilk sıralara yükseldi. Bu single’ı yapmaktaki amacı, yeni albümü “Yonca Evcimik 1994” ü tanıtmaktı. Bu üçüncü albümü, 1994 yılı Temmuz ayında müzik marketlere girdi. Farklı bir tarz deneyen sanatçı, Jamaican Rap Sound’un Türkiye’de ilk kez kullanıldığı bu albümle popülaritesinden ve başarısından bir şey kaybetmediğini kanıtladı.

Daha sonra kendisine gelen teklifleri değerlendiren Evcimik , House Music ve Soul Vokal çalışması yaparak Avrupa ve dünyaya açılan Türkiye’nin ilk pop sanatçısı oldu.

29 Eylül 1995’de parçanın klibi MTV Party Zone’da gösterildi. 30 Eylül 1995’de Amsterdam Chemistry Dance Club’da yapılan Avrupa Premieri ile çalışmaları başladı. Gerek promosyonun tamamıyla Avrupa’ya dönük olması ve gerekse single formatının sadece Avrupa’da piyasaya çıkacak olması, bu girişimi daha da önemli kıldı. Parça, Hollanda’da 12 inch (promo) ve cd formatında basıldı ve ‘I’m Hot For You’, onun Dub Miksi ve ‘Haydi Durma Dans Et’ adlı üç parçalık single, 1 Ekim 1995’de Avrupa’da satışa sunuldu. Parçanın klibi ise, yurtdışından gelen bir ekip tarafından üç gün ve gece çalışılarak çekildi. Daha önce çektiği video kliplerden ikisi ödül almış Rene Nujiens, klibin yönetmenliğini üstlenirken, prodüktörlüğünü de aynı zamanda ‘I’m Hot For You’ isimli parçanın söz yazarı olan Richard Cameron yaptı.

Evcimik, 1997 yılında “Yaşasın Kötülük” isimli single çalışmasını piyasaya sürdü. Bu albümünden bir sene sonra 1998’de “Günaha Davet” adlı albümü ile tekrar müzik severlerle buluştu ve müzik listelerindeki yerini aldı.

Sanatçı ayrıca Birkaç İyi Adam ve Çıtır Kızlar gruplarının single ve albümlerinin prodüktörlüğünü de üstlendi. Tüm bu çalışmaların yanı sıra, kendi albümlerindeki parçalarının ve prodüktörlüğünü yaptığı Çıtır Kızlar Ve Birkaç İyi Adam gruplarının da birçok klibini yönetti.

1991’de Türk Pop Müziğindeki çalışmalarının karşılığını birçok ödül alarak gördü. “Abone” ile başlayan müzik maratonunda aldığı ödüller arasında “En Çok Satan Albüm Ödülü”, “Ümit Vaad Eden Sanatçı Ödülü” ve en son olarak Kral TV’nin düzenlediği organizasyonda “Yılın En İyi Kadın Pop Sanatçısı Ödülü” ve KKTC’de düzenlenen bir törende de “Yılın Kadın Pop Sanatçısı Ödülü” bulunmaktadır.

2001 yılında “Herkes Baksın Dalgasına” adlı albümle hayranları ile buluşan sanatçı, son olarak 2002 yılında “The Best of Yon(iMiX Remixes” adlı albümünü müzik severlere sundu.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.