Yasemin Pirinçcioğlu Kimdir Biyografisi Hayatı

Reklamlar

Yasemin Pirinçcioğlu Hayatı Yasemin Pirinçcioğlu Kimdir Biyografisi

Yasemin Pirinçcioğlu, ailesi Kolombiya ve New York Üniversitesi’nde tam burslu olarak bulunduğundan Amerika’da doğdu. İlkokulu ABD’de bitirdi. 1968 yılında İstanbul’da bulunan Fransız Lisesi Notre Dame De Sion’da okurken VIP öğrenci seyahat danışmanı olarak ailesinin şirketinde çalışmaya başladı. Kopenhag’da, İskandinav Öğrenci Seyahat Hizmetleri’nde eğitim aldı. Türk Hava Yolları’nda stajyer olarak çalıştı.

İki yıllığına Tolbiac Paris 13’te ekonomi eğitimi görmeye gidene kadar VIP Turizm’de çalıştı. Bir yıl Uluslararası Turizm Pazarlaması eğitimi gördü ve Paris’te stajyer olarak Air France’ın turizm sirketi olan Jettours’da Tur Operatörlüğü pozisyonunda çalıştı. 1976’da Montreal Olimpiyatlarında gorev aldı.

1977 yılında evlendi ve Londra’da yaşamaya başladı. Türkiye Devlet ve Opera Balesi’nde 2 yıl gönüllü direktörlük yaptı ve Nureyev’in “Uyuyan Güzel” adlı oyununu sahneye koydu. Bayan Pirinçcioğlu, Rudolf Nureyev’in ölümüne kadar kendisinin yakın arkadaşı olarak kaldı.

1981 yılında Türkiye’ye geri döndü. Kar gütmeyen kuruluşlar için çalışmaya başladı. Çapa Tıp Fakültesi’nde İstanbul Çocukları Fonu projelerini organize etti. Saha çalışması New York Üniversitesi Master Programı tarafından da desteklenen, arkeolojik bir yapısı olan Afrodisias’ın, tanıtımını üstlenen Pirinçcioğlu aynı zamanda Geyre Vakfı’nın da kurucularından biridir. Hala yönetim kurulunda olan Yasemin Pirinçcioğlu “Yeni Müze Projesi” nin direktörüdür. Bu projeyle hayatında yeni bir dönem başladı. Sanat tarihi eğitimi aldı ve İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Profesörü ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Nurhan Atasoy ile birlikte bir çok projede çalıştı.

1989 yılında bugün Türkiye’nin en ses getiren partilerini ve organizasyonlarıyla tanınan VIP Event’i kurdu ve 1990 yılında Saatchi & Saatchi ve Grey Ajans işbirliği ile PR ve lobi faaliyetleri yürüten bir PR ajansı kurdu.

1993’te 120 çalışanı olan VIP Turizm’de çalışmaya başladı ve 1996 yılında iç ve dış turizm, bireysel ve kurumsal seyahat, kongre, toplantı ve teşvik programları, özel organizasyonlar ve etkinlikler ve halkla ilişkiler hizmetleri vermekte olan ve 1968’te anne ve babası Inci ve Fethi Pirinccioglu tarafından kurulmuş bulunan VIP Turizm’e Genel Müdür olarak atandı.

Başarılı bir girişimci olan Yasemin Pirinçcioğlu, dünyanın büyük kurumsal şirketlerine hizmetler vermekte olan iyi bir pazarlama ve iletişim uzmanıdır. Osmanlı sanatı ve arkeoloji üzerine uzmanlaşmış bir koleksiyoncudur. Geyre Vakfı Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesi, Türk Sualtı Arkeoloji Enstitüsü’nün kurucularından, KA-DER, Kagider Kurucu Üyesi olan Pirinçcioğlu, iyi bir kayakçıdır, dans etmeyi, yüzmeyi sever. Bir oğlu ve bir kızı vardır.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.