Yaşar Büyükanıt Kimdir Biyografisi Hayatı

Reklamlar

Yaşar Büyükanıt Hayatı Yaşar Büyükanıt Kimdir Biyografisi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 25 nci Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Yaşar BÜYÜKANIT, 1940 yılında İstanbul’da doğmuş, 1961 yılında Kara Harp Okulundan, 1963 yılında Piyade Okulundan mezun olmuştur.

1970 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yapan Orgeneral BÜYÜKANIT, 1972 yılında Kara Harp Akademisinden mezun olmuş, ardından kurmay subay olarak; 6 ncı Piyade Tümeninde Harekât Şube Müdürlüğü, Kara Harp Akademisinde öğretim üyeliği, Belçika/Mons’da Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Yüksek Karargahında (SHAPE) İstihbarat Dairesi Temel İstihbarat Şubesi Kuvvet ve Sistem Kısım Amirliği, Genelkurmay Personel Dairesi General-Amiral Şubesinde Kısım Amirliği ve Şube Müdürlüğü, Kuleli Askeri Lisesi Komutanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.

1988 yılında tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile 2 nci Zırhlı Tugay Komutanlığı ve İtalya/Napoli’de NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığında (AFSOUTH) İstihbarat Daire Başkanlığı görevlerini yürütmüş, 1992 yılında tümgeneralliğe terfi etmiştir. Tümgeneral rütbesi ile Genelkurmay Genel Sekreterliği ve Kara Harp Okulu Komutanlığı görevlerinde bulunmuş, 1996 yılında korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile 7 nci Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay Harekât Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 2000 yılında orgeneralliğe terfi etmiştir. Orgeneral rütbesi ile Genelkurmay II nci Başkanlığı, 1 nci Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulunmuş, 30 Ağustos 2006 tarihinden geçerli olarak Genelkurmay Başkanlığı görevine atanmıştır.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.