Quentin Tarantino Kimdir Biyografisi Hayatı

Reklamlar

Quentin Tarantino Hayatı Quentin Tarantino Kimdir Biyografisi

Tam İsmi : Quentin Tarantino
Doğum Tarihi : 27 Mart 1963
Doğum Yeri : Knoxville Tennessee USA
BİYOGRAFİ / BIOGRAPHY
Amerikan sinemasının yeni Martin Scorsese olarak görülen yönetmen 1992 yılında Sundance Film Festivali’nin açılış filmi olan “Reservoir Dogs” ( Rezervuar Köpekleri ) ile ilk çıkışını gerçekleştirdi.

Elmore Leonard’ın “The Switch” adlı kitabından esinlenerek senaryosu yazılan “Pulp Fiction” 7 (Yedi) dalda Oscar’a aday gösterildi ama yalnızca En İyi Özgün Senaryo Ödülü’nü kazanabildi. Film ayrıca yönetmene Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazandırdı.

Modası geçmiş konuları modası geçmiş teknikleri ve modası geçmiş oyuncuları kendine has radikal üslubu ile harmanlayıp ya çok sevdiğimiz ya da tamamıyla nefret ettiğimiz yapımlar haline getiren Tarantino 90’lı yılların sinemasına kendi tarzını kabul ettirmeyi başardı. Amerikan sinemasının yeni Martin Scorsese olarak görülen yönetmen 1992 yılında Sundance Film Festivali’nin açılış filmi olan ” Reservoir Dogs ” ( Rezervuar Köpekleri ) ile ilk çıkışını gerçekleştirdi.

Yönetmenliğinin yanı sıra senaryo yazarlığı yapımcılık ve hatta oyunculuk da yapan Tarantino elde ettiği bu ünü gençlik yıllarında video arşivi olan mağazalarda çalışmasına borçlu olduğunu belirtiyor. 16 yaşında okuldan ayrıldıktan sonra Carson’da sinema eğitimi gören yönetmen Manhattan’daki video arşivlerinde çalışmaya başladı. Böylece sayısız yönetmenin yapımlarını görme fırsatı bulan Tarantino filmlerden çeşitli notlar alarak kendi senaryolarını yazmaya başladı.

İlk olarak Cristian Slater ile Patricia Arquette’nin oynadığı ” True Romance ” adlı filmin senaryosunu yazan genç yönetmen gerekli parasal kaynağı bulamadığı için senaryosunu satmak zorunda kaldı. Aynı şekilde yönetmenliğini Oliver Stone’un üstlendiği ” Natural Born Killers “in ( Katil Doğanlar ) senaryosunu satan Tarantino yeterli parayı topladıktan sonra ” Resevoir Dogs “ı ( Rezervuar Köpekleri )çekti. Filmin başrolünde Harvey Keitel’ın oynayacak olması nedeniyle Live Entertainment’ın yapımcılığını üstlendiği ve Peckinpah’ın ünlü ” Straw Dogs “ının çağrıştıran bu filmin ardından Elmore Leonard’ın ” The Switch ” adlı kitabından esinlenerek senaryosu yazılan ” Pulp Fiction ” gerçekleştirdi. Yedi dalda Oscar’a aday gösterilen ve yalnızca En İyi Özgün Senaryo Ödülü’nü kazanabilen film ayrıca yönetmene Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazandırdı.

Bir zamanların star aktörü John Travolta’yı hayata dödüren film olarak anılan ” Pulp Fiction “ın ardından sinemanın yapımcılık kısmına eğilen Tarantino 1995 yapımı bir antoloji olan ” Four Rooms “; senaryosunu kendi yazdığı ve George Clooney’nin rol aldığı ” From Dusk Till Down ” ile ” Curdled ” filmlerinin yapımını üstlendi.

Yönetmen yapımcı ve senarist yönlerinin dışında kamera önüne de geçmeyi deneyen yönetmen ” Sleep With Me ” ( 1994 ) ” Somebody to Love ” ( 1994 ) ve Robert Rodriguez’in Antonio Banderas’lı filmi ” Desperado ” ( 1995 )da rol aldı.

Sonra başrollerinde Pam Grier Samuel L.Jackson ile Robert De Niro’ nun yer aldığı ” Jackie Brown ” filmini gerçekleştiren Tarantino bu filmin senaryosunu da Elmore Leonard’ın Rum Punch adlı romanından uyarladı.

Bu zamana kadar ” Red Rain ” ” Dark Passion ” ” Bandits ” ” Freaky Deaky ” ve ” Teaxas Blood Money ” gibi filmlerin yapımcılığını üstlenen yönetmen son olarak bir diğer ünlü yönetmen James Woods için henüz ismi konulmamış bir senaryo yazdı.

Son olarak Uma Thurman ve Lucy Liu lu ” Kill Bill ” ile karşımıza çıktı.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.