Meme kanserini önleyen 5 süper besin

Reklamlar

Meme kanserini önleyen 5 süper besin – Meme kanserini önleyen besinleri merak ediyorsanız ve bu meret hastalık ile ilgili bu 5 süper besini öğrenmek istiyorsanız buyrun.

Meme dokusu, süt bezleri, meme başına ulaşan kanalcıklar ve kanallardan oluşur. Süt bezleri ve kanalları oluşturan hücrelerin kontrol dışı çoğalarak büyümeleri meme kanserini oluşturur. Türkiye’de her 11 kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır. 35-65 yaşlar arasında kadın ölümlerinin başlıca nedenlerinden biri meme kanseridir. Dünyada ise her yıl 700 bin kişinin meme kanserinden öldüğü tahmin edilmektedir. ABD’de ise bu rakam 45 bindir.

Meme kanseri risk faktörleri nelerdir?

YAŞ: Yeni meme kanseri konan kadınların %70’i 50 yaş üzerindedir. 50 yaş üzerinde risk 4 kat artmaktadır.

GENETİK MİRAS: Aile hikayesinde meme kanseri olan kadınlarda risk daha fazladır.

DOĞURMA YAŞI: 30 yaş üzerinde doğum yapan kadınlarda, 20-30 arasında yapanlara göre risk 2 kat daha fazladır.

ÖSTROJEN HORMON TEDAVİSİ: Menopoz nedeniyle uzun süre östrojen tedavisi gören kadınlarda risk daha fazladır.

ALKOL ve SİGARA: Riski artırmaktadır.

KÖTÜ BESLENME ALIŞKANLIKLARI: Kızartılmış, tütsülenmiş, yağlı besinler riski artırmaktadır.

KEFİR: Kefir, tümör oluşumunu engellemekte ya da var olanın ilerlemesini azaltmaktadır. Japonya’da fareler üzerinde yapılan araştırmada kefirin kanser riskini %53,6 oranında azalttığı ve kanser önleyici ilaçlarla birlikte kullanılması halinde ise %67 oranda riski azalttığı belirtilmiştir.

Kemoterapi gören meme kanserli hastalarda, kefirin kemoterapinin yan etkilerini azaltma durumu incelenmiş ve bulantı, ishal, kusma ve ağrı gibi bulgularda azalma görülmüştür. Kefirin kanser ve diğer hastalıklardaki olumlu etkisi birçok araştırmayla kanıtlanmıştır.

ZEYTİNYAĞI: Chicago Feinberg Üniversite’sinde yapılan ve onkoloji dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre zeytinyağında bulunan oleik asit, meme kanserine karşı koruyucu özellikler taşımaktadır. Oleik asit meme kanseri oluşumunu tetikleyen geni (bu gen Her-2/NEU ya da ERB B-2’dir) baskılayıp, harekete geçmesini engellemektedir.

Aynı zamanda oleik asit, meme kanserli hastalarda kullanılan ilaçlann etkinliğini de arttırmaktadır. En fazla zeytinyağda bulunan oleik asit, hala bilimsel çalışmalara konu olmaktadır. Zeytinyağının kanserden kalp hastalıklarına olan faydalan, FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından resmi olarak kabul edilmiştir. Zeytinyağının etkinliğinin artması için doğru kullanılması ve saklanması gerekmektedir. Zeytinyağı çiğ tüketilmeye gayret edilmelidir. Yemek yaparken kullanılırsa yemek pişmeden 5 dakika önce ilave edilmelidir. Işık görmeyen ve nemsiz ortamlarda muhafaza edilmelidr.

ÜZÜM KABUĞU ve ÇEKİRDEĞİ: Özellikle üzüm kabuğunda bulunan resveratrol, kanser önleyici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda üzüm çekirdeğinde bol miktarda bulunan polifenoller, antioksidan özellik göstererek, serbest radikallerin etkisini azaltmaktadır. Serbest radikaller, birçok kronik hastalığın kaynağıdır.

Kara üzüm kabuğunda bulunan ve serbest radikal savaşçısı maddeler, kanser oluşumunu kamçılayan metabolik olayları engellemektedir. Üzüm çekirdeği ve üzüm çekirdeği ekstresi, meme kanserine karşı koruyucu olduğu gibi, hastalığın tedavisindeki yan etkileri de azaltmaktadır. Londra Kanser Araştırma Enstitüsü uzmanlannın yaptığı çalışmalarda, üzüm çekirdeğindeki antioksidanlann radyoterapi (ışın tedavisi) gibi hücrelere zarar veren, yara ve ağrı bırakan bu işlemde koruyucu olduğu belirtilmiştir. Antioksidanlar, radyasyon tedavisi sırasında ortaya çıkan zararlı molekülleri kuşatmaktadır.

SOYA: Meme kanserinin oluşumunda östrojenin seviyesi ve etkisi önemlidir. Östrojen seviyesinde yapılacak yüzde 15’ik azalma, riski 4 kat azalmaktadır. Soya fasulyesindeki genistein, östrojenin etkisini azaltmaktadır. Soya kanda östrojen bağlayan maddelerin artmasını sağlamaktadır.

Genistein, kemikler ve kan yağları üzerinde östrojene benzer etki gösterip, süt bezleri ve prostat gibi hormona bağımlı organları korumaktadır. Soyanın içerdiği gama tokoferol (E vitamininin değişik bir formu) tehlikeli bir serbest radikal olan nitrit peroksidi (bazı besinlerin sindirimi sırasında oluşan ve hücrelere zarar veren madde) bağlar. Uzak Doğu’da soyanın, soya fasulyesi, tofu, soya sütü gibi formlarda tüketimi yaygındır. Bu bölgelerde yapılan araştırmalarda meme kanseri görülme sıklığı daha azdır. Soyanın bitkisel östrojen (fitoöstrojen) içermesi bu etkiyi sağlar.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.