Emzik Zararlımı?

Reklamlar

Çocukların bırakamadıkları ve bıraktırmak içinde annelerin ve babaların çeşitli yolları denediği emzik acaba zararlımı.. İşte bugün emzik hakkında ki bilinmeyen gerçekleri sizlerle paylaşmak istedik.

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Güneri İmren, uzun süre emzik kullanan çocukların diğerlerine nazaran daha fazla konuşma güçlüğü çektiğini ve diş-damak sorunlarını ortaya çıkardığını söyledi.

Dr. Güneri İmren, annelerin bebeklerin ağlamasını önlemek, seslerini keserek kafalarını dinlemek için sık sık ağızlarına emzik vermesinin diş-damak sorunlarıyla konuşma gelişimi olumsuz etkilediğini belirtti.

Bebeği ağlayan ve huzursuzlaşan bir annenin çoğu zaman ilk yaptığı şeyin emzik vermek olduğunu ifade İmren, “Fakat masumca yapılan bu hareket, ileride bağımlılığa dönüşebilir, anne sütünün emilmesini engelleyebilir. Bağımlılığa dönüşen emzik kullanımı, çocuklarda hem fiziksel hem de ruhsal sorunlara neden olur. Emzik kullanan çocuklarda, uzun süre emzik kullanmaya bağlı olarak gelişen diş-damak sorunları, konuşma gelişiminde etkilenme, iletişim ve sosyal gelişimde olumsuzluk gibi sonuçlar görülür. Bebeklerin dillerinin gelişimini geciktirebilir.” diye konuştu.

Dr. Güneri İmren, annelerin, bağımlılık acısından dikkat etmeleri gereken bir noktanın da bebeklerinin gergin, sinirli ve huzursuz olduğu anlarda emziği susturmak için tek çare olarak görmemesi gerektiğini belirtti. İmren, “Anne-babalar, bebeği sakinleştirmek için müzik dinletmek, şarkı mırıldanmak, kucağa alıp onunla konuşmak gibi yöntemler de geliştirmelidirler.” şeklinde konuştu.

Pek çok enfeksiyonun bulaşmasında temiz olmayan emziklerin rol oynadığını söyleyen İmren, bağımlılığa dönüşen emzik kullanımının çocuklarda orta kulak iltihabı riskini artırdığını, ağız ve diş yapısını bozduğunu belirtti. İmren, annelerin bebeklerine emzik kullandırmalarının bebeklerde yaşamları boyunca oluşabilen zararlara yol açabileceğine dikkat çekerek, çocuklarına emzik kullandırmamaları gerektiğini anlattı.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.