Çocuğunuzun Süt Dişlerini Sakın çekmeyin

Reklamlar

Çocuğunuzun süt dişlerinin kendi kendine dökülmesini beklemek yerine bağzıları vaktinden önce çekilmesini sağlayarak çocuklarına büyük zararlar veriyorlar. Uzmanlar bu konuda uyarıyorlar, işte ayrıntılar;

Süt dişlerinin daimi dişler için rehber olduğunu kaydeden Cingöz, bu dişlerin kaybolduğunda hatta çürük nedeniyle komşu dişle teması kesildiğinde bile dişler açısından yer darlığı ve çapraşıklık problemi ortaya çıkabileceğinin altını çizdi.

Cingöz şunları söyledi: “6 yaşında çıkan ilk daimi azı dişini pek çok ebeveynler süt dişi olarak düşünüp çürüklerini önemsemezler ve yerine yenisi gelecek olarak düşünürler. Bu dişlerin sürmesinden hemen sonra bir uzman muayenesi şarttır. Koruyucu tedavilerin en iyi planlanacağı dönemdir. Diş çürükleri en sık görülen çocuk rahatsızlığıdır ve erkenden müdahale edilmezse daha büyük sorunlara neden olabilir.”

Çocuğun diş hekimi ile mümkün olan en erken yaşta ama mutlaka ağrısız ortamda tanışması ve ortama ısınması gerektiğinin altını çizen Sağlık İl Müdürü Dr. Mehmet Cingöz, “Süt dişleri organik madde içerdikleri için normal dişlere oranla daha çabuk çürürler. Dişler günde iki defa ikişer dakika boyunca fırçalanmalı bunun için ailelerin çocuklarına destek olmaları çeşitli oyunlarla bu alışkanlığı onlara kazandırmaları gerekmektedir. İleride sağlıklı dişlere sahip olunabilmesi için diş fırçalama ve sağlıklı beslenme gibi alışkanlıkların daha çocukken kazandırılması gerekmektedir. Çünkü bu alışkanlıklar bütün bir yaşam boyunca hayatımızı etkilemektedir.” ifadelerini kullandı.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.