Yüzü ne zaman gerdirmeli

Reklamlar

Yüzü ne zaman gerdirmeli

Bugünde kafayı yüz ile bozduk ve yüz hakkında makaleler yayınlayalım istedik. Yüzümüzü bazen gerdirmek isteriz çünkü eski güzelliğini kaybeder ve kırışıklıklar bunda büyük ölçüde etkilidir. Peki ne zaman yaptırmalıyız bu işlemi.

yuzu-ne-zaman-gerdirmeliYüz germe hangi tür kırışıklığı olanlara yapılıyor?
Yüz germe ameliyatları genelde kırışıklık için değil yüzün düşmüş olan deri, yumuşak doku ve adale sisteminin toparlanması için uygulanır. Yaş ve yer çekimiyle deforme olup yer değiştiren bu sistemler ameliyatla anatomik bölgelerine tekrar getirilir. Daha sonra fazla deri çıkartılarak cildin gerdirilmesi sağlanır. Bu esnada yağ ve yumuşak doku alınarak eksik bölgelere yerleştirilir. Ancak sadece bu işlemi yapmak, hasta için oluşmuş şekil bozukluklarını azaltmaya yetmeyebilir. İnce kırışıklık olan bölgelere başka uygulamalar gerekebilir. Örneğin dudak ve göz çevresi lazerle veya cilt tıraşlamasıyla düzeltilmeye ihtiyaç duyabilir. Bütün bu işlemler sonrasında hasta beş- 15 yaş kadar daha iyi göründüğünü hisseder.

Kişi istediği yüzü yaptırabilir mi?
Hayır, amaç farklı bir yüz oluşturmak değil, mevcut yapıyı daha iyi hale getirmektir. Hastalar işlemin sonuçlarının doğal olmasını tercih etmeli.

Hangi anestezi türü kullanıyor?
Operasyon çoğunlukla genel anestezi altında yapılıyor, hastayı bir gün kadar sargılı olarak hastanede tutuyoruz. İşlem üç -dört saat sürüyor. Büyük şişliklerin kaybolması bir hafta alıyor, ince şişlikler ise yaklaşık altı hafta sonra tamamen yok oluyor. Hastaların ameliyattan bir ay önce sigara ve aspirin kullanımını mutlaka kesmeleri gerekiyor.

Ameliyattan sonra yüzde morarmalar olur mu?
Genelde olmaz. Hafif sararmalar olabilir. Morarma dokuda bir sorun olduğunun göstergesidir.

İz kalır mı?
Yüz gerdirmede deri kulağa doğru çekiliyor ve alttaki adaleler asılıyor. Kişiye göre değişmekle beraber 3- 4 santimetre deri çöpe atılıyor. Bu işlem sonunda kulak içi ve önünde genellikle pek iz olmaz, ancak kulak arkası ve saçlı deri içerisinde iz kalabilir.

Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gerekenler neler?
Ameliyat sonrasında düzenli cilt bakımı gerekir. Sigara kullanmamak, aşırı güneşe maruz kalmamak ve fazla kilo alıp vermemek önemli koruyucu faktörlerdir. Yüzü diri tutabilmek için düzenli cilt bakımı, zaman zaman yüze doku enjeksiyonları, botoks ve kolajen enjeksiyonları, peeling uygulamaları, gerektiğinde lazer uygulamaları yapılabilir.

İşlem başarısız olursa bir daha yüz gerdirme ameliyatı yapılabilir mi?
Evet, birçok kez bu işlem tekrarlanabilir.

Yüz germe için bir başlangıç yaşı var mı?
Hayır. Gerektiğinde kronolojik yaşa bakmaksızın böyle bir işlemi doktor hastasına tavsiye edebilir. Ancak bizim ülkemizde kadınlar 45 -55 yaş arası bu ameliyatı olmayı tercih ediyor. Erkekler için bu ameliyat çoğu kez iz problemi ve yer değiştiren kıllardan dolayı tercih edilmez.

Bu ameliyatların hastalara maliyeti nedir?
Kişiden kişiye, hastaneden hastaneye fiyat aralıkları değişiyor. Ortalama olarak 4- 5 bin YTL.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.