AES Aydın Şube Başkanı Erdoğan: Eğitimciler sadece eğitim düşünmeli

Reklamlar

AYDIN – Aktif Eğitimciler Sendikası (AES) Aydın Şube Başkanı Yunus Erdoğan, üyelerle biraraya geldi. Burada yaptığı açıklamada, eğitimcilerin daha sağlıklı bir nesil yetiştirebilmesi için kafalarının rahat olması gerektiğini belirten Erdoğan, koltuk ve makam korkusuyla eğitime ne kadar faydalı olabileceklerinin tartışılacağını söyledi: “Eğitimcilerin önceliği, eğitim ve öğrenci merkezli olmalı. Makam korkusu olanların eğitime ne kadar faydası olabilir veya değişik ve olumsuz düşüncelerin eğitime ne kadar katkısı olabilir? Eğitimcilerin kafalarının rahat olması ve eğitime en iyi şekilde sahip çıkması lazım. Yeni nesillerin kendilerine teslim edildiği, onları yetiştirerek geleceğin güzel Türkiye’sini nakış nakış örgüleyen eğitim çalışanlarının, omuzlarına yüklenmiş bir sorumluluğun gereği olarak bu anlamlı görevlerini yaparlarken sadece eğitime odaklanması gerekmektedir.”

Eğitimin bütün taraftarını kucaklayan, kaynaştıran, birleştiren bir sendika olacaklarını beyan eden Şube Başkanı Erdoğan, “Hakkımızı ararken yeni mağdurlar oluşturmayacağız. Liyakat esaslı sendikacılık yapacağız. Siyasallaşmayacağız, birilerinin arka bahçesi olmayacağız. Hiç kimsenin diline, dinine, rengine, siyasi görüşüne bakmaksızın bütün eğitimcileri kucaklayacağız. Eğitimin eğitimcilerle birlikte planlanması ve eğitimciler tarafından yönetilmesinin doğru olduğuna, eğitim organizasyonunun, tüm bileşenleriyle birlikte siyaset üstü değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. İleri demokrasinin tesisi ve özgürlüklerin ideal manada temini için en önemli unsurun eğitim olduğuna, maddi manevi tüm kazanımların millete rağmen değil, milletle birlikte elde edilebileceğine, ülkemizde gerçek kalkınma ve huzurun yakalanabilmesi için devlet millet kaynaşmasıyla sosyal barışın hak, adalet ve karşılıklı güven temelinde sağlanması gerektiğine inanıyoruz. Eğitimi milli bir mesele olarak ele alıp siyaset üstü değerlendirmedikçe sorunlarının çözülemeyeceğine de inanıyoruz.” dedi.

Eğitimle ilgili temel kararların “Ben yaptım oldu” mantığı yerine, eğitim çalışanları başta olmak üzere bütün paydaşlar, meslek kuruluşları, akademik dünya ve kamuoyuyla görüşüp toplumsal mutabakatla alınması gerektiğini dile getiren Yunus Erdoğan, ”Tayin ve terfilerde siyasi ve sendikal referanslar yerine, sadece ve sadece ehliyet ve liyakatin esas alınması gerektiğine inanıyor ve sadece bu vizyonda çalışacağımızın teminatını veriyoruz. Eğitimciler önlerinin açık, imkânlarının alabildiğine geniş olduğu bir ortamın hazırlanması, tüm hak ve menfaatlerinin korunması ve geliştirilmesi işini sendikalara bırakmalı ve bu nedenle sendikalı olmalıdırlar. Huzurlu, mutlu ve insanlık tadında yaşanabilir yarınlar için tüm eğitim çalışanlarını, Aktif Eğitimciler Sendikası’nın herkesi kucaklayan, kaynaştıran ve birleştiren çatısı altında toplanmaya davet ediyorum. Her zaman barışı savunan, diyaloğa açık, kaynaştırıcı, birleştirici, geleceğe katkıda bulunan, eğitimin güçlü sesi olarak yola çıkan Aktif Eğitimciler Sendikası, güçlü ve etkili bir sendika olmayı hedeflemektedir.” şeklinde konuştu.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.