‘AB standartlarını yakalayacaksak, iş sağlığı ve güvenliğine önem vermeliyiz’

Reklamlar

KAYSERİ – Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mustafa Boydak, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunun Türkiye’nin önemli meselelerinden bir tanesi olduğunu söyledi. Boydak, “Eğer ülke olarak AB standartlarını yakalayacaksak, firmalarımız Avrupa firmaları ile rekabet edecek düzeye gelecekse, çalışanlarımız verimlilikte Avrupa’daki emsalleri ile rekabet edecek düzeyde olacaksa bizim daha almamız gereken mesafe var. Kadere elbette inanıyoruz ama tedbirleri de elden bırakmayacağız.” dedi.

    KAYSO Mayıs ayı olağan meclis toplantısı 27 Mayıs 2014 tarihinde konferans salonunda yapıldı. Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır’ın konuşmacı olarak bulunduğu toplantıya, KAYSO meclis üyeleri, disiplin kurulu üyeleri ve meslek komitesi üyeleri katıldı.

    Toplantının açılışını yapan KAYSO Meclis Başkanı Nureddin Okandan, Soma’da yaşanan maden faciasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dilerken, ailelerine ve tüm Türk milletine başsağlığı dileklerini iletti.

    Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, Erdemir Grubu’nu KAYSO’da misafir etmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Erdemir Türkiye’nin dev bir işletmesi. Gerçekten yüz akımız. Hem Erdemir fabrikaları ile hem İsdemir fabrikaları ile hem de yurt dışındaki yatırımları ile Türkiye’mizin uzun yıllardan beri en büyük sanayi kuruluşları içerisinde gururla ülkemizi temsil ediyorlar. Bizde onların başarıları ile övünüyoruz. Türkiye’nin ana sanayi alanında faaliyet gösteren bir şirketimiz. Burada oluşan katma değer ile birçok şirketimiz, gerek iç piyasalara gerekse dış piyasalara ürünlerini arz ediyorlar. Ülkemizin gelişip kalkınmasına, istihdamının artmasına fayda sağlıyorlar.” dedi.

Kayseri’nin Erdemir için önemli bir pazar olduğunu belirten Başkan Boydak, Erdemir’in Kayseri’deki birçok firmanın çok uzun yıllardan beri tedarikçisi konumunda olduğunu ve Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır’ın göreve geldikten sonra ilk ziyaretini Kayseri’ye yapmasının da doğru bir adres olduğunu söyledi. Soma’da meydana gelen maden kazasında yaşanan 301 can kaybından dolayı büyük üzüntü içerisinde olduklarını ifade eden Başkan Boydak, “Bir taraftan acımızı yaşarken, bir taraftan da hayat devam ediyor. Hepimizin işlerimizi takip etme zorunluluğumuz var. İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusu ülkemizin önemli meselelerinden bir tanesi. 1990 yıllardan bu güne ölümlü iş kazalarında yüzde 50’ye yakın bir azalma söz konusu ama bu bizim için yeterli değil. Çok daha iyi iyileşmelere imza atmamız lazım. Eğer ülke olarak AB standartlarını yakalayacaksak, firmalarımız Avrupa firmaları ile rekabet edecek düzeye gelecekse, çalışanlarımız verimlilikte Avrupa’da ki emsalleri ile rekabet edecek düzeyde olacaksa bizim daha almamız gereken mesafe var. Kadere elbette inanıyoruz ama tedbirleri de elden bırakmayacağız.” şeklinde konuştu.

    Meseleye hem kamu tarafından hem de işveren tarafından bakıldığı zaman olaya daha adil yaklaşılması gerektiğini ifade eden Boydak, “Biz hiçbir zaman işveren ile çalışan ayırımı yapan kuruluş olmadık. Birinci derecede paydaşlarımızın hak ve hukukunu korumakla mükellefiz. Burada eksikliklerimizin olduğu ön plana çıkıyor. Bu eksikliklerimizi müzakere ederken tamamen bir yok etme anlayışı ile de karşı karşıya kalınmaması lazım. Olayı daha adilane bir yöntemle sorgulamayız. Bu kazanın ne bir idareyi yıpratma malzemesi olması, ne de işvereni tamamen piyasadan kaldırma mücadelesi olmaması bence çok önemli. Burada bizim bu kazayı iş kazası vakarı ile değerlendirmemiz gerekiyor. Tabi ki her tarafa bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” diye konuştu.

    Boydak, madenciliğin sadece Türkiye’de değil dünyanın gelişen ülkelerinin tamamında yapıldığını, bu konuda tedbirleri daha sıkı almanın yollarının bulunması gerektiğini ve işverenlerinde iş sağlığı ve güvenliği yasalarına uygun çalışmaları gerektiğini belirterek, hayatını kaybedenlere bir kez daha rahmet diledi.

    Ekonomik konuların stabil gitmekte olduğunu ve Merkez Bankası’nın tek hedefinin fiyat istikrarı olduğunu açıklayan Boydak, faizlerin yüksek olduğunu ancak bunun bir süreç olduğunu, geçtiğimiz dönemde faizlerin enflasyon rakamlarının da altına düştüğünü hatırlatarak, ekonomideki istikrarla birlikle faizlerin tekrar aynı seviyelere gelebileceğini söyledi. Başkan Boydak, Kayseri’deki ekonomik gelişmelerin Türkiye ile örtüştüğünü, rakamların benzer olduğunu, ihracat rakamlarında sevindirici gelişmeler olduğunu ve yeni yatırımlarla birlikte Kayseri’nin daha güzel günlere gebe olduğunu belirtti.

    UMEM Beceri’10 kursları hakkında da bilgi veren Boydak, bu kursların kapsamının genişletildiğini, önceden işyerlerinde en az 10 kişi ile açılabilen kursların yeni düzenleme ile 5 kişi ile açılabileceğini, kursiyerlerin günlük giderlerinin 15 TL’den 25 TL’ye çıkartıldığını, işe başlayan kursiyerlerin sigorta primlerinin 4,5 yıla varan süre ile kamu kurumlarından karşılanacağını, bununda çok iyi bir avantaj olduğunu söyledi.

    KAYSO’nun da ortaklığı ile 3,5 yıl boyunca 137 kurs açıldığını, bu kurslardan 1345 mezun verildiğini ve halen 930 kişinin istihdam edildiğini açıklayan Başkan Boydak, bununda UMEM Beceri’10 projesinde Kayseri olarak yüzde 70 başarı elde edildiği anlamına geldiğini sözlerine ekledi.

    Daha sonra kürsüye gelen Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, Kayseri’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Erdemir’e katıldıktan sonra ilk ziyaretini Kayseri’ye gerçekleştirdiğini ve burasının kendileri açısından çok önemli bir merkez olduğunu söyledi. Kayseri sanayisinin kendisini çok etkilediğini, yapılan üretimlerin gurur verici bir manzara olduğunu ifade eden Pandır, Türkiye’de üretilen beyaz eşyanın yüzde 15’nin, yassı çelik tüketiminin ise yüzde 5’inin Kayseri’de olduğunu ve bu tüketimin yüzde 50’lik kısmının Erdemir tarafından karşılandığını açıkladı. Pandır, demir çelik sektörünün dünyada 1,6 milyar tona ulaştığını, bu rakamın yarısının Çin’de yapılıp tüketildiğini, Avrupa Birliğinde 140 milyon ton, Türkiye’de ise 36 milyon ton civarında üretim yapıldığını ancak Türkiye’nin kapasitenin 50 milyon ton civarında olduğunu söyledi.

    Türkiye’nin Dünyada demir çelik üretiminde sekizinci sırada olduğunu açıklayan Pandır, Erdemir olarak 8,3 milyon ton üretim yaptıklarını, bununda toplan üretimin yüzde 24’ü olduğunu ve Avrupa’da dördüncü sırada olduğunu, ayrıca ciro ve büyüklük olarak Türkiye’nin en büyük şirketi olduklarını belirtti.

    Erdemir Pazarlama ve Satış Koordinatörü Başak Turgut ise Erdemir hakkında detaylı bir sunum yaptı. Toplantı günün anısına verilen plaket takdimi ile sona erdi.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.