Kurban Bayramı 2016 Ne Zaman

Reklamlar

Ramazan bayramının bitmesinin ve 9 günlük tatilin bizlere çok iyi gelmesinin ardından hemen herkes Kurban bayramı içinde acaba aynısı olacak mı diye düşünüyordur. Galiba yine aynısı olacak arkadaşlar. Çünkü Kurban bayramı da yine hafta içine denk gelecek ve boşlukta sadece cuma günü kalıyor. Bakanlar Kurulu toplanmışken bu konu hakkında da açıklamalar geldi ve işte detaylar.

kurban bayramı 2016Kurban Bayramı 2016 Ne Zaman

Kurban bayramı, bu sene 12 Eylül 2016 Pazartesi günü kutlanacak.

Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün 2016

Pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe bayram günleri olduğu için geriye sadece cuma kalıyor ve sanırım onu da tatil ederlerse yine 9 gün yapmış olacaklar. Kurban bayramı tatili kaç gün olacak resmi açıklama gelmedi ama hemen herkes bu yönde olacağını düşünüyor. Bu sene turist sayısının beklenenin çok çok altında olması ile birlikte tatil yerlerindeki ihtiyacı karşılamak için yine bu yönde bir karar çıkarabilirler.

Reklamlar

KURBAN BAYRAMI:
Arefesi 11 EYLÜL PAZAR
1. günü 12 EYLÜL PAZARTESİ
2. günü 13 EYLÜL SALI
3. günü 14 EYLÜL ÇARŞAMBA
4. günü 15 EYLÜL PERŞEMBE

KURBAN BAYRAMI’NIN ÖNEMİ

Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine ‘Eyyâm-ı nahr’ (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke’de hac farizasını ifa ettikleri vakittir. Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihlere tekabül eder

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.