Regaip Kandilinde Ne Oldu

Reklamlar

Regaip Kandilinde Ne Oldu

Kısaca anlatmaya çalışalım sizlere. Bu geceyi bu kadar önemli yapan olay nedir ki bu kadar çok değer veriyoruz ve bizler için manası anlamı oldukça büyük arkadaşlar. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bizlere bu konuda neler anlatmışsa aynen sizlere güvendiğim bir kaynak vasıtası ile yazacağım.

regaip-kandiliRegaip Kandilinde Ne Olmuş Açıklayalım

Recep, ulvî bir yolculuğun başlangıcı gibi, ilk perşembe gecesi Regaib Kandili’yle karşılar insanı. Veda etmek üzereyken bir de Miraç heyecanı yaşatır insana. Peygamber Efendimiz (sas), beş gecede duaların reddedilmeyip kabul edildiğini ve bunlardan birisinin de Recep ayının ilk gecesi olduğunu buyuruyor. Regaib Kandili’nde yapılan duaların Allah katından geri çevrilmeyeceğini müjdeliyor.

Sevgili Peygamber Efendimiz’in (sallallâhü aleyhi ve sellem) Allah’ın bazı çok özel fiilî tecellilerine mazhar olduğu, nuranî lutf u ihsanlara, semavî mevhibelere eriştiği bir gecedir Reğâib kandili. Hicrî takvime göre, yedinci ay olan Receb-i şerifin ilk Cuma gecesine tevafuk etmektedir. Yani Perşembeyi Cumaya bağlayan gece kandil gecesi olmaktadır. Receb’in ilk Cuma gecesi, beş derece katmerli bir mübarekiyete sahiptir.

Her kandil gibi bir arınma, aklanma, paklanma, yunup yıkanma fırsatı. İbadet, dua ve istiğfar zamanı. Ahirete yatırım vakti. Mü’minler için bir fuar, bir panayır, bir çarşı; her türlü sevap ticaretinin yapıldığı bir pazar yeri. Bir kalemin ifadesiyle: “Ölmüş ve çatlamış olan bir toprak için su ne ise, ölmüş ve çatlak kalbler için de bu gecenin ehemmiyeti odur.”

Reklamlar

"Regaip Kandilinde Ne Oldu" için toplam 4 yorum yapmış

 1. FALCON   22 Mart 2018 at 17:38

  KADİR gecesi hariç kuranda hiçbir şekilde bu geceler yoktur…

 2. Aslıcan   30 Mart 2017 at 22:38

  Ne böyle bir gece vardır nede bu anlatılanlar doğrudur! Regaip kandili diye bilinen bu kutlama peygamber efendimizden 470 yıl sonra ortaya çıkarılmış bir bidattır!

 3. hamza   30 Mart 2017 at 10:23

  “Sevgili Peygamber Efendimiz’in (sallallâhü aleyhi ve sellem) Allah’ın bazı çok özel fiilî tecellilerine mazhar olduğu…”
  Bu ne demek açiklar misiniz?

 4. doğan   01 Mayıs 2014 at 20:59

  ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM

Leave a Reply

Your email address will not be published.