Orucun Faydaları Ve Zararları

Reklamlar

Orucun Faydaları Ve Zararları

Orucun faydaları hakkında belki de bir sayfa dolusu yazı yazılabilir ama zararları konusunda bir Müslüman olarak yazacak birşey bulamıyorum ve dinimizde oruç tutmak farz kılınmış ise inanın insan bedenine oldukça yararı vardır.

Oruç tutmanın sahura kalkıldığı ve yeterli şekilde yemek yenildiği takdirde vücuda hiç bir zararı yoktur. Aksine oruç vücudu dinlendirir. Sağlık açısından Ramazan ayı dışında da oruç tutmak faydalıdır.

Orucun sevabı diğer ibadetlere göre daha fazladır. Hadis-i kudside, (Her iyiliğe, 10 mislinden 700 misline kadar sevab verilir; fakat oruç bana mahsustur, onun mükâfatını ben veririm. Çünkü kulum, benim için şehvetini ve yeme içmesini bırakmıştır) buyuruldu. (Buhari)

Orucun faydaları çoktur. İki hadis-i şerif meali de şöyledir:

(Oruç eti eritir ve Cehennem ateşinden uzaklaştırır. Gözlerin görmediği, kulakların işitmediği ve hiç kimsenin hatırına gelmeyen nimetler, ancak oruç tutana nasip olur.) [Taberani]

(Allah rızası için bir gün oruç tutan kimseyi Allahü teâlâ, bu bir günlük oruç sebebiyle Cehennem ateşinden 70 yıl uzak tutar.) [Buhari]

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.