Miraç Kandili nedir mirac kandilinin önemi

Reklamlar

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(s.a.v) bu mubarek gecede Allah katına yükselmiş ve Yüce Mevlamızın güzel yüzünü görmekle şereflenmiştir. Allah hepimize kendinisinin güzel, nurlu mübarek yüzünü görmemizi nasip etsin. O gece öylesine çabuk gelişmiştir ki Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(s.a.v)’in yatağı bile soğumamıştır. Zaman ve mekan kavramının yok olması demek herhalde bu şekilde olmaktadır. Diyanet işleri Başkanımız Bardakoğlu, yayımladığı mesajda, yarın gece kutlanacak Miraç Kandili’nin, mukaddes bir yolculuğun ve manevi bir yükselişin ifadesi olduğunu belirterek, ”İsra ve Miraç’ın pek çok ilahi hikmet, sır ve bereketi içinde barındırdığını” ifade etti.

”İsra ve Miraç’ın, Yüce Allah’ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa etmesi için Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa’ya yaptırılan hikmet yüklü bir yolculuğu, yükselişi ve huzura kabul edilişi ifade ettiğini” vurgulayan Bardakoğlu, mesajında şunları kaydetti:

mirac-kandili”İsra suresinin ilk ayetinde bu kutlu yolculuğun ilk aşaması şöyle dile getirilmektedir, ‘Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir’

İlahi kudretin bir tezahürü olduğu kadar, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in mazhar olduğu ilahi bir lütuf da olan İsra ve Miraç mucizesi, aslında belirli aşamaları kat eden insanın, Yüce Yaratan’ın destek ve lütfu dahilinde, akıl ve idrake sığmayacak derecede nice mesafelere ulaşabileceğini de göstermektedir. Miraç hadisesi bizlere, ilahi rahmet ve huzura erişmenin, öncelikle gönül ve ruh temizliğinden, ahlaki erdemlere yükselişten geçtiğini de haber verir. Gerçek anlamda gönül ve ruh temizliğinin yolu da Yüce Allah’a bağlılık ve boyun eğmekten geçer.”

-”NAMAZ MÜMİNLERİN MİRACI”-

Miracın, Hz. Muhammed’e has bir mazhariyet ve tecrübe olduğunu belirten Bardakoğlu, ”Mirac’ın müminlere yansıyan bir bereketi olarak, İslam’ın temel ibadetlerinden biri olan namaz, Sevgili Peygamberimizin ifadesiyle ‘Müminlerin miracı’ kılınmış, her bir mümine namazla Yüce Rabbinin huzuruna çıkış ve oraya kabul ediliş imtiyazı tanınmıştır” dedi.

Dost doğru ve bilinçli biçimde kılınan namazın insanın iç dünyasındaki manevi yükselişi ve arınmayı sağlayacağını ve kötülüklerden alıkoyacağına işaret eden Bardakoğlu, ”Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayasızlıktan ve kötülükten alıkor. Allah’ı sürekli hatırda tutmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı biliyor” ayetinin bu durumu açıkça vurguladığını kaydetti.

Bardakoğlu, sadece bedeniyle değil özüyle, sözüyle, gönlüyle ve duygularıyla Allah’a yönelen ve O’nun huzurunda olduğu bilinciyle hareket eden insanın, Rabbi ile baş başa kalmanın mutluluğunu yakalayacağını ve bu bilinçle hayatına farklı bir anlam yükleyeceğini, bireysel ve toplumsal ilişkilerinde her zaman Allah’ın huzurunda ve gözetiminde olduğu inancıyla daha dikkatli, titiz ve sorumlu bir tavır sergileyeceğini ifade etti.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.