Kadir Gecesinin Bereketleri Nelerdir

Reklamlar

Kadir Gecesinin Faziletleri – Öyle bir anlatılıyor ki bu gece anlamı ve manasına bakıldığı zamanda çok önemli olaylar bu zamanda olduğu için hayırlı bir ay olduğu söyleniyor. Allah(c.c) bu geceyi hakkıyla eda edenlerin dualarını kabul etsin İnşaAllah.

Kadir gecesinin bereketleri nelerdir anlatmaya çalışalım. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlı olduğunu bilmeyeniniz artık öğrenmeyeniniz yoktur.

Bin aydan daha hayırlı olarak bilinen kadir gecesi aynı zamanda Mevlid kandilinden sonra da dinimizce en önemli gecedir. Kelime anlamı olarak kadir, ‘azamet’ ve ‘şeref’ demektir.

Kuran-ı Kerim’de Cenab-ı Allah, bu mübarek (feyizli ve bereketli) gecenin kıymet ve faziletini müstakil bir sûrede (Kadir sûresinde) şöyle açıklamaktadır:

“Biz onu (Kuran’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Tâ fecrin doğuşuna kadar.”(Kadir Suresi)

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bu gece hakkında şöyle buyuruyor:

“Kim faziletine inanarak ve sevabını umarak Kadir gecesini ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.” (Buharî, Teravih, 2)

Bu mübarek gecede dua sünnettir. Bu gece, icabet vakitlerinden birisidir.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.