Cilt yüzeyindeki ölü tabakayı temizleme formülleri

Reklamlar

Cilt yüzeyindeki ölü tabakayı temizleme formülleri

Cilt yüzeyinde bir çok ölü tabaka bulunur ve cilt yüzeyindeki bu ölü tabakaları temizlemek için yöntem varmış ve bende bu yöntemleri formülleri sizlerle paylaşayım istedim arkadaşlar. İşte onlardan bazıları aşağıda :

1) YULAF EZMELİ
Malzemesi: 2 çorba kaşığı yulaf ezmesi, 2-3 çorba kaşığı süt.
Yapılışı: Süt ısıtılır, içine yulaf ezmesi katılır. Hafif ateşte karıştırarak pişirilir, macun kıvamına gelince ateşten alınır. Bu karışım, parmak uçlan ile hafif masaj yaparak, tatlı tatlı ovarak, hareketleri yuvarlayarak cilde sürülmelidir.

2) MISIR UNLU
Malzemesi: çorba kaşığı ince çekilmiş mısır unu, 1 çorba kaşığı ince rendelenmiş greyfurt kabuğu, 2 çorba kaşığı krema veya çiğ sütün kaymağı.
Yapılışı: Mısır unu, kullanılmadan önce iyice elenmeli, yoksa cildi tahriş edebilir. Bu üç malzeme karıştırılır, düzgün bir kıvam alınca temizlenmiş cilde sürülür. 2-3 dakika hafif masajla, hareketleri yuvarlayarak cilde yedirilir. Yüz ılık su ile yıkanıp kurutulur. Bu karışım cildi derinden besler ve temizler. Bu formül bir süre için her gün uygulanabilir.

3) BADEMLİ
Malzemesi: 1 çorba kaşığı çekilmiş badem. 1 çorba kaşığı yulaf unu, 1 çorba kaşığa ince rendelenmiş limon kabuğu.
Yapılışı: Yüz önceden temizlenir. Bu üç malzeme bir araya getirilip karıştırılır. Karışımdan bir miktar avuç içine alınır, içine yumuşak bir macun oluşturacak kadar su katılıp tüm yüze sürülür. Hafif hafif masaj yapılarak cilde yedirilir. 2 -3 dakikalık bir masajdan soma vüz, ılık su ile çalkalanıp kurutulur.

4) BADEM UNLU
Yapılışı: Bir avuç dolusu tuzsuz badem (kavrulmamış) sıcak suya konur, böylece üzerindeki zar kolaylıkla soyulur. Birkaç gün kuruması için beklenir, kuruyan bademler blendırdan geçirilerek im haline getirilir. Gece yatmadan önce, su ile ıslatılan yüze badem unu. ovuşturularak sürülür. Ovuşturdukça yüzün nemi ile badem unu birbirine karışarak köpük oluşturur. Böylece temizlenen yüz önce ılık, sonrasında soğuk su ile yıkanıp kurutulur. Ovuşturarak yapılan masaj veya friksiyon, gözenekleri derinden temizlerken cildin kan dolaşımını da olumlu etkiler. Cildi duyarlı olanlar, ölü cilt tabakasını temizlemek için bu formülü tercih etmelidir.

5) LİMONLU
Malzemesi: Limon suyu. ceviz yağı, sıcak su
Yapılışı: Ceviz yağı yüze ve boyna sürülür. Hemen arkasından bir iki damla sıcak su iie yağ cilde yayılır. Limon suyu da cilde sürüldükten sona bir dakika teklenir. Sonra işaret parmağı ve orta parmakla küçük halkalar çizerek cilt ovuşturulur. Git yüzeyinde küçük kabarcıklar toplanmaya başlar. Bu ölü cilt tabakasının yerinden oynadığına işarettir. Tüm yüz ve boyun bu şekilde ovulduktan sonra ılık su ile yıkanıp kurutulur. Bu işlem yüze pariakiık verir.

KURU CİLDİN REÇETESİ
Hazırlanışı: Rendelenen havuç; yarım fincan limon suyu ve bir fincan nar simi ile bidikte hafif ateşte 15 dakika kanştinlarak ısıtılır. Suyu çekildikten sonra bir fincan ekşitilmiş su ilave edilerek kanştm beş dakika daha ateşte tutulur ve anlından soğumaya bırakılır. Krem kıvamına gelinceye kadar mısır unu eklenir. Sonra tekrar ısıtılarak bir çay kasığı bal ile kaırıştırılır.
Etkisi: Kuru ciltler için besleyici olan havuçtu krem, yüze maske yapılarak uygulanır. Havuçlu krem maskesi, tatbik edilen yüzeyde asgarî bir saat bırakıldıktan sonra ılık su ile yıkanır. Bu süre içinde cilt, bir bebeğinki kadar pürüzsüz bîr hal alır.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.