Cilt tipine göre bakım uygulamaları

Reklamlar

Cilt tipine göre bakım uygulamaları – Cilt tipine göre cilt bakımı uygulamalarının nasıl yapılacağını bu yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağız.

cilt-tipine-gore-bakimCilt tipine göre bakım farklı şekillerde yapılmaktadır. Güzel bir cilde sahip olmak için düzenli bir bakıma ihtiyaç vardır. Öncelikle cilt tipinizi tespit etmeniz gerekmektedir. Çünkü her cilt tipi farklı bakım teknikleri istemektedir.

Cilt tipleri genel olarak kuru cilt, normal cilt ve yağlı cilt olarak 3 tipe ayrılmaktadır. Bu cilt türlerine göre cilt bakımı farklılaşmaktadır. Kuru ciltler genelde mat ve gergin bir yapıya sahiptir. Ciltte çatlama, soyulma çok klay bir şekilde gerçekleşir. Kuru ciltte kırışıklıklar daha sık görülür. Normal cilt güneşe kuru ciltten daha fazla dayanabilmektedir. Normal ciltlerde özellikle çene, burun ve alın kısımlarında hafif yağlı olduğu görülmektedir. Cilt dokusu sık sıralanmış şekildedir. Yağlı cilt ise görünüş olarak diğerlerinden daha parlaktır. Yağlı ciltlerde gözenekleri tıkayan yağ tabakaları sayesinde hava ile temasta ciltte siyah noktaların oluşmasına sebep verir. Yağlı ciltler çok çabuk toz toplamaktadır.

Normal cilt tipi bakımı

Eğer normal bir cilt tipine sahipseniz diğer tiplere göre daha az bakıma ihtiyacınız var demektir. Cildi tahriş edicek ürünlerden uzak durmak gerekmektedir. Alkol değeri az tonikler kullanılmalıdır. Normal cilt bakımı için sabahları sırasıyla önce sıcak sonra da ılık su ile yıkanmalı ve kükürtlü veya lanolinli bir sabunla yüz iyice tamizlenmelidir. Yüzdeki yağlı bölgeler fırça ile temizlenmeli ve hafif tonik kullanımından sonra koruyu maddelerin yüzde dağıtılması sağlanmalıdır. Normal cilt bakımı akşamları ise cildi temizleyici süt ile temizlenmelidir. Nemlendirici kremde kullanılabilir.

Yağlı cilt tipi bakımı

Yağlı cilt bakımı önemlidir ve her gün yapılması gerekmektedir. Cilt temizliğinde temizleyici süt kullanılmalı ve ağır kremlerden kaçınılmalıdır. Sabahları bakım yapmadan önce sıcak sonra da soğuk su ile yıkanmalıdır. Ardından yumuşak ve uzun tüylü fırça ile yüzün yağlı bölgeleri iyice temizlenmelidir. Ciltte kurutucu tonik kullanılmalı ve özel koruyucu krem tercih edilmelidir.

Kuru cilt tipi bakımı

Kuru cilt tipleri çok hassastır. Kuru cilt bakımı için yağlı kremler ve alkollü tonikler tercih edilmemelidir. Sabahları önce soğuk sonrada ılık su ile yüz iyice temizlenmelidir. Cilt lanolinli sabun ile temizlenmeli ve besleyici süte ve alkolsüz tonik tercih edilmelidir.

cilt-bakimiEKSTRA BILGILER

Parlak görünüme sahip yağlı ciltlerde bu parlaklık yüzün her bölgesinde görülmekte ve gözeneklerin içi dolu, siyah nokta ve sivilce oluşumuna müsait olmaktadır. Yağlı cilt, daha uzun süre diri kalabilmekte, ciltte daha az çizgi oluşmaktadır, ancak yağlı cildin bakımına dikkat edilmezse sarkma riski de artmaktadır. Yaşlandıkça ise kırışıklıkların yerini derin çizgiler alarak daha belirgin hale gelmektedir. Komedon temizliği yağlı cilt bakımının en önemli parçasını oluşturmaktadır. A vitamini, laktik asit, deniz yosunu özü, lipozom maya konsantresi de yağlı ciltler için önerilmektedir. http://www.nazlim.net/cilt-bakimi/cilt-tipine-gore-bakim-uygulamalari.html Fransız beyaz kil maskesi ile yağlı, parlak görünüm, genişlemiş gözenekler ve sivilceler kontrol altına alınarak, cilt arındırılıp onarılmaktadır. Kadınların ciltlerinde, menopoz öncesinde, sırasında ve sonrasında hormonal değişikliklere bağlı olarak sivilcelenme, tüylenme, lekelenme ya da çizgilerin çoğalması gibi durumlar oluşabilmektedir. Olgun cilt bakımında cilt, ölü hücrelerden arındırılarak, kir ve makyaj temizlenmekte, E vitamini, Co-enzyme Q-10, C vitamini, üzüm çekirdeği ekstresi, yeşilçay özü, papaya enzimi, retinyl palmitate aktif içerikleri ile temel bakım yapılmaktadır. Peptid içeren serumlar, lifting maskeler ile bakımın etkinliğini arttırdıktan sonra yine koruyucular sürülmektedir.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.