40’lı Yaşlarda Cilt Bakımı

Reklamlar

40’lı Yaşlardaki Cilt Bakımı

40 yaşına geldiniz ve cildiniz biraz daha önem ve dikkat istiyor artık değil mi? Biraz daha sizden bakım isteyen cildiniz için 40’lı yaşlarda cilt bakımı nasıl olur ve 40’lı yaşlarda cilt bakımı önerileri bu sayfamızda olacaktır arkadaşlar.

Cildiniz için neler yapabilirsiniz? Ürün seçerken dikkat etmeniz gerekenler, daha genç bir cilt için tavsiyeler…

Cildinizin artık bu yaşlarda kolajen üretimi giderek azalır ve üst katman hala korunsa da iç kısımda bulunup, onu destekleyen lifler biraz zayıf düşer. Bu durum, dıştan bakıldığında, yanaklarda ya da çenenin altında çöküntüler şeklinde görülebilir. Ayrıca hücre değişiminin yavaşlaması nedeniyle, cildiniz mat ya da solgun bir görünüm kazanır.

Cildiniz için neler yapabilirsiniz?

Birçok kadının korkulu rüyası kırışıklıklar kendini 40 yaşlarında daha da gösterir. Her aynanın önüne geçtiğinizde vücudunuzda olduğu gibi, yüzünüzdeki kaslarda da çökmeleri farkedersiniz. Ama böyle bir durumda aynanın önünde ahlanıp vahlanmanın ne size ne de cildinize bir faydası olur. Hazır aynanın önüne geçmişken beş dakika yapacağınız yüz jimnastiğinin mükemmel sonuçlar verdiğini görecek ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Belki size garip gelebilir ama, çubuk şeklinde bir sakızı dişleriniz arasına yerleştirip, bu şekilde çiğnemeye çalışmak da cildiniz için etkili bir egzersiz olacaktır. Eğer uyurken yüzünüzün bir yanı üzerinde odaklanıyorsanız aman dikkat! Çünkü bu şekilde yüzünüzün kolaylıkla kırışmasına davetiye çıkarmış olursunuz. Ayrıca ağızdan alacağınız mineral ve vitamin takviyeleriyle daha dinç bir cilde sahip olabilirsiniz.

Ürün seçerken dikkat etmeniz gerekenler

Artık eskiden beri kullandığınız kremleri bir kenara bırakmanın zamanı geldi de geçiyor bile.
Giderek daha da kuruyan ve nemini kaybeden cildinizin derinlemesine nemlendirilmeye ihtiyacı olduğunu bilmelisiniz. Kullanacağınız limon, salatalık, çiçek özlü kremler, cilt hücrelerinize temas edip cildinize nemlilik, esneklik sağlayacak ve cildinizin nem kazanma sürecini hızlandırmasına katkıda bulunacaktır.

40’lı Yaşlar…
Yaşlanma belirtilerinin en belirgin bir şekilde karşımıza çıkmaya başladığı 40’lı yaşlarda kahverengi lekeler, renk düzensizlikleri, derinleşen mimik çizgileri ve elastikiyet kaybıyla savaşmaya başlamalısınız. Cildin yaşlanmasını geciktirmek için yapılabilecek pek çok şey var. Bu yaşlardaki cildin kolajen üretimi ne yazık ki giderek azalmaya başlıyor. Üst katman hala gücünü koruyormuş gibi gözükse de, cildin iç kısmını destekleyen esnek lifler biraz zayıf düşüyor. Bu durum, dıştan bakıldığında, yanaklarda ya da çenenin altında çöküntüler şeklinde görülebilir. Bazen de, cilt mat ya da solgun bir görünüm alıyor. Bunun nedeni, hücre değişiminin yavaşlaması…

40 yaşına gelindiğinde, tıpkı vücutta olduğu gibi, yüzdeki kaslarda da çökmeler görülüyor. Bu yüzden, her gün ayna önünde yapılacak 5 dakikalık bir yüz jimnastiği de mükemmel sonuç verir. Bununla birlikte evde kullanabileceğiniz etkili peeling ürünleri cildinizin görünümünü belirgin bir şekilde düzeltme etkisine sahip. Bu ürünler cildi ölü hücrelerden arındırmakla kalmıyor, içerdiği esansiyel yağ asitleri ve antioksidanlar ile hücre gelişimini de tetikliyor. 40’lı yaşlarda artık cildinizdeki ince kırışıklıklar ve cansızlık belirtileriyle yılmadan savaşmanızı sağlayacak güçlü anti-aging ürünleri kullanmaya başlamalısınız. Bu ürünlerin içerisindeki peptidler ince çizgilerin, kırışıklıkların görünümünü azaltırken; hücrelerin kolajen üretimini tetikleyerek elastikiyetini artırıyor. Yağ hücrelerinin daha yavaş çalışması ise derin çizgilere ve gevşemelere neden oluyor. Sürekli nemlendirici kullanılmazsa deri kurur ve kırışır; su içerikli hafif nemlendiriciler kullanmak gerekiyor. 40’lı yaşlarda alınacak vitamin ve mineral takviyeleri de cildi olumlu yönde etkilerken, sebze ve meyve tüketimini ise mutlaka artırmak gerekiyor.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.